SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

Psychiatra. Jaki ma związek z filozofią i antropologią?

fot.: Pixabay

– Psychiatria powinna korzystać z osiągnięć antropologii i filozofii. Bo tylko tak można poznać pacjentów – mówiła w RDC prof. Leonor Irarrazaval – psycholożka, zajmująca się filozofią psychiatrii.

W ostatnim czasie media skupione były na katastrofie samolotu linii Germanwings. Na jego pokładzie zginęło 150 osób. Prokuratura w Marsylii poinformowała, że prawdopodobnie do katastrofy rozmyślnie doprowadził drugi pilot.

Pojawiły się spekulacje, że cierpiał na depresję. – Mam wrażenie, że depresja służy do stygmatyzowania, ale też do racjonalizacji działania, którego nie rozumiemy. Jak to wygląda z pani perspektywy? – zapytał na początku audycji Tomasz Stawiszyński.

Czym jest depresja?

Po pierwsze – często posługujemy się pojęciem depresji nie wiedząc tak naprawdę, czy z depresją mamy do czynienia – odpowiedziała prof. Leonor Irarrazaval z Chile, psycholożka, zajmująca się filozofią psychiatrii. – Po drugie, we współczesnej psychiatrii zazwyczaj posługujemy się całościową czy holistyczną koncepcją osobowości. Zatem trudno jest powiedzieć, że jeden stan umysłu determinuje jakieś działanie – dodała psycholożka.

Według niej na osobowość trzeba patrzeć jako na całość. Dlatego tak istotne jest by zacząć od definicji – czym jest depresja, a dopiero później rozpatrywać, czy dana osoba posiada cechy osoby chorej.

Interdyscyplinarna psychiatria

Jednocześnie prof. Leonor Irarrazaval nakreśliła istotny podział na psychiatrię amerykańską, gdzie osobowość sprowadza się do spisu konkretnych cech i psychiatrię europejską, gdzie kładzie się nacisk na osobowość. – Jestem przekonana, że psychiatria powinna posługiwać się bardziej interdyscyplinarnym podejściem. Korzystać z osiągnięć antropologii i filozofii. Bo tylko tak można poznać pacjentów – podkreśliła profesor.

Ale psychiatria jest częścią medycyny, gdzie wyraźne jest pojęcie zdrowia i choroby, normy i patologii. Tak pojęta, odwołuje się do przekonania, że zaburzenia psychiczne mają podłoże biologiczne. Jak zatem, nie rezygnując z tego, co medyczne, psychologia ma zbliżyć się do filozofii czy antropologii? – pytał Tomasz Stawiszyński.

Posłuchaj odpowiedzi prof. Leonor Irarrazaval w audycji „Niedziela filozofów”.

Część 1. [POSŁUCHAJ]  Część 2. [POSŁUCHAJ]

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone