SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przemysław Wipler w RDC: opozycja jest dramatycznie słaba i beznadziejna

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

– Opozycja jest dramatycznie słaba, beznadziejna i wszyscy czujemy, że od kilku miesięcy środowiska, które z pewnymi działaniami PiS-u się zgadzają, a inne im się bardzo nie podobają, zaczęły zerkać na kancelarię pana prezydenta – mówił w RDC Przemysław Wipler.

Polska Razem zmieni nazwę – zapowiedział w Sejmie lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin. Szczegóły poznamy 4 listopada podczas kongresu Polski Razem. Wtedy też – jak mówił Jarosław Gowin – z obozem prawicy oficjalnie podejmą współpracę nowe środowiska, związane głównie z nurtem republikańskim, wolnościowym i samorządowym.

Obóz wokół prezydenta

– Po pierwsze Jarosław Gowin ma już partię i pamiętam, jak ona powstawała. Byłem przy tym bardzo blisko, widziałem, jak ta partia powstała i moim zdaniem ten projekt się wtedy nie udał – skomentował w RDC Przemysław Wipler. Jak ocenił, Gowin „chce po prostu dać sobie nową szansę, nowy oddech, chce wystartować na nowo”. – Bardzo wiele osób uważa, że w nowej formule partia Gowina może być zrębem, zalążkiem, jednym z elementów budującej się partii prezydenckiej – mówił i dodał, że prezydent nie ma dużego entuzjazmu dla budowy własnego stronnictwa politycznego. – Ale bardzo wiele środowisk, które nie mieszczą się obecnie w szeroko rozumianej  „dobrej zmianie” albo niekomfortowo się w niej czują, patrzą z bardzo dużą nadzieją na pana prezydenta mając nadzieję, że w pewnym momencie podejmie on decyzję, żeby dokonać zmiany pokoleniowej w polskiej polityce i ponownie ją przełamać – uważa gość audycji.

„Beznadziejna opozycja”

Wipler ocenił także stan obecnej opozycji. – Opozycja jest dramatycznie słaba, beznadziejna i wszyscy czujemy, że od kilku miesięcy środowiska, które z pewnymi działaniami PiS-u się zgadzają, a inne im się bardzo nie podobają, zaczęły zerkać na kancelarię pana prezydenta i na obóz wokół niego, jako człowieka, który może doprowadzić do kolejnego przełamania sceny politycznej – powiedział. Jak ocenił, jeśli do tego dojdzie, to na margines zostaną zepchnięte takie formacje, jak Nowoczesna czy PO, a scena polityczna jeszcze bardziej przesunie się w prawo. – To scenariusz, który może się wydarzać, ale moim zdaniem nie przed wyborami samorządowymi – ocenił Wipler.

„Permanentny kryzys”

Gość Grzegorza Chlasty mówił również o przedłużającym się proteście lekarzy rezydentów i polskiej służbie zdrowia. – To dramat, który wynika z samej konstrukcji publicznej służby zdrowia – uważa Wipler. W jego ocenie, to efekt tego, że w Polsce mamy „monopol po stronie kontraktowej”. – Czyli mamy NFZ, państwowe szpitale, przychodnie i to wszystko ma jednego właściciela, jednego regulatora i jednego finansującego. Nie ma tu mechanizmów zdrowej konkurencji i dbania o pacjentów, dzięki którym bylibyśmy traktowani jak klienci, a nie petenci w szpitalach – przekonywał i dodał, że „to stan permanentnego kryzysu”.

Nie dziwię się, że ludzie, którzy są po bardzo ciężkich studiach, mają bardzo ciężką praktykę i są mocno eksploatowani, chcieliby zarabiać więcej – przyznał Wipler. – Boli mnie to, że muszą się uciekać do takich form protestów, jak głodówka, czyli dosyć drastycznych form. To jest przejaw poczucia beznadziei i tego, że muszą jakoś wstrząsnąć rządzącymi – podsumował gość RDC.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone