SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939

fot. Mariokol/Wikimedia Commmons

Przy Alejach Ujazdowskich na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie otwarto wystawę zatytułowaną „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918 – 1939”. Jej głównym organizatorem jest Centralna Biblioteka Wojskowa. W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, wojskowi, a także szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pomysłodawca i współautor wystawy doktor Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, przypomniał, że Warszawa była głównym okręgiem przemysłowym produkującym sprzęt na potrzeby wojska w dwudziestoleciu międzywojennym.

– Spośród prawie dwustu wiodących zakładów przemysłu zbrojeniowego w kraju, sto trzy znajdowały się w stolicy. Zakłady te były istotne dla przemysłu państwowego w skali nie tylko kraju – ich produkty eksportowe znane były też za granicą – wyjaśniał. Wystawę tworzy 45 plansz w języku polskim i angielskim, na których znajdują się zdjęcia przedstawiające między innymi modernizację czołgów Renault FT w Centralnych Warsztatach Samochodowych, pracowników i montaż pojazdów w Fabryce Samochodów Osobowych i Półciężarowych Państwowych Zakładów Inżynierii, czy samoloty z Państwowych Zakładów Lotniczych. Jednym z najbardziej znanych był bombowiec PZL Łoś. – Charakterystyczny samolot. Z najnowocześniejszym wówczas na świecie podwoziem wielokołowym konstrukcji inżyniera Piotra Kubickiego, które zapoczątkowało produkcję tego typu na świecie – mówi doktor Jan Tarczyński.

Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział, że polski rząd po I wojnie światowej zdał sobie sprawę z tego, iż Polska musi posiadać silną armię. – Widzimy tu potencjał i wolę utworzenia nowoczesnych sił zbrojnych, które były gwarantem – w ocenie II Rzeczypospolitej – bezpieczeństwa Polski – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Na inauguracji wystawy pokazano również oryginalnego Polskiego Fiata 508 III Junak w wersji pick-up – jednego z siedmiu tysięcy egzemplarzy wyprodukowanych na potrzeby polskiej armii. Ekspozycja na ogrodzeniu Łazienek Królewskich będzie dostępna dla zwiedzających do trzeciego września.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone