SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
16:00 - 18:00
Mnie się to podoba
prowadzi: Beata Jewiarz
Beata Jewiarz

Prof. Andrzej Rychard: PiS zatraciło zdolność do budowania strategicznego programu

fot. RDC

– Skupiamy się jedynie na środkach, na tym co będzie 11 stycznia i potem, a w międzyczasie na świecie dzieją się rzeczy zasadniczo go zmieniające. Nie widzę żadnego głosu po stronie rządu oraz opozycji na temat tego, jak Polska w tym zmieniającym się świecie ma budować swoją pozycję – mówił w „Poranku RDC” prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Jak przyznał gość RDC, „PiS zatraciło zdolność do budowania strategicznego programu” opartego o dobrą diagnozę sytuacji. – Jak tylko doszli do władzy, to zaczęli ostrzyć instrumenty, które pozwoliłyby im realizować cele, ale na etapie ostrzenia się skończyło. Co więcej, ostrzą te instrumenty w tę stronę, że mogą one być – jak zauważył Kazimierz Michał Ujazdowski – kontrproduktywne w stosunku do celów, które sobie stawiają – zauważył Andrzej Rychard.

Jeżeli celem ma być otwarcie systemu, budowanie otwartej i innowacyjnej gospodarki, to w jaki sposób można to osiągnąć centralizując, kontrolując i zabierając autonomię rozmaitym instytucjom? – zastanawiał się. Zwrócił uwagę, że tutaj jest swego rodzaju niespójność i Ujazdowski tę niespójność bardzo trafnie wykrył.

Debata o Polsce

Socjolog wspomniał w „Poranku RDC”, że nie widzi głosów, które pytałyby, dokąd PiS chciałoby poprowadzić Polskę. – Skupiamy się jedynie na środkach, na tym co będzie 11 stycznia i potem, a w międzyczasie na świecie dzieją się rzeczy zasadniczo go zmieniające. Nie widzę żadnego głosu po stronie rządu oraz opozycji na temat tego, jak Polska w tym zmieniającym się świecie ma budować swoją pozycję – powiedział Rychard.

Zwrócił uwagę, że istotna jest również tutaj rola młodych Polaków, którzy są politycznie w Polsce w różnych miejscach, a najbardziej poza polityką, w obszarach, gdzie mogą funkcjonować nie będąc przez politykę nadmiernie dotykanymi. – W życie publiczne wkraczają  natomiast wówczas, gdy widzą, że polityka chce im coś zabrać. Przypomnę, że największy w Europie protest przeciw ACTA miał miejsce właśnie w Polsce – mówił.

Dodał, że młodzi ludzie zauważyli wówczas, iż ich wolność osobista jest zagrożona. – Wtedy idą do polityki. Od wielu lat największą niewiadomą polskiego życia publicznego nie jest to, co zrobią ci najbardziej krzykliwi, ale co zrobią ci, którzy pozostają poza tym życiem – ocenił w „Poranku RDC” prof. Andrzej Rychard.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone