SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
06:00 - 09:00
Poranek RDC
prowadzi: Grzegorz Chlasta
Grzegorz Chlasta

Prezydent stolicy: w Ratuszu działała grupa przestępcza, prokuratura to potwierdzi

fot. RDC

Okazuje się, że działała grupa przestępcza, która wychodziła daleko poza kilku urzędników, których dyscyplinarnie zwolniłam – powiedziała prezydent Warszawy. Prokuratura – mówiła – „musi potwierdzić, że nie w ratuszu, tylko w całej tej (…) administracji działała grupa przestępcza”.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczyła w piątek w konferencji ratusza, podczas której przedstawione zostały wyniki audytu dot. reprywatyzacji w Warszawie.

– Okazało się, że kiedy była taka pierwsza grubsza afera z ogródkami działkowymi na Waszyngtona, zmieniono oczywiście dyrektora, natomiast nie zmieniono reszty osób. I w związku z tym, skoro już na mnie trafiła kolejna sprawa, właśnie jak się okazuje teraz, działała grupa przestępcza, która wychodziła daleko poza tych kilku urzędników, których dyscyplinarnie zwolniłam i w związku z tym to jest taki audyt całkowity zrobiony przez biuro audytu, które jest niezależne – powiedziała prezydent stolicy.

Dopytywana później o kwestię grupy przestępczej działającej ws. reprywatyzacji i brak kontroli nad Biurem Gospodarki Nieruchomościami, Gronkiewicz-Waltz powiedziała: „jeżeli ktoś bierze 30 mln łapówki, tak jak wynika, no to oczywiście, że jest grupa przestępcza, nie przychodzi do mnie i nie mówi, czy może wziąć”.

– Czy pytałby pan szefa wielkiej korporacji, dlaczego w jakimś magazynie są rozsypane śrubki? Miasto jest w pewnym sensie wielką korporacją, na czele którego stoi prezydent i za to, że gdzieś tam źle się dzieje odpowiada ten, kto kieruje tym działem – dodał dyrektor Biura Spraw Dekretowych Piotr Rodkiewicz.

Gronkiewicz-Waltz dopytywana była, czy audyt ws. reprywatyzacji potwierdza, że w ratuszu działała zorganizowana grupa przestępcza. – Audyt potwierdza, że były nieprawidłowości, natomiast prokuratura musi potwierdzić, że nie w ratuszu, tylko w całej tej – sądach, notariuszach – administracji działała grupa przestępcza. To wynika już z informacji prasowych – powiedziała prezydent Warszawy.

Nieprawidłowości w połowie spraw

Były nieprawidłowości w ponad połowie spraw. Prześwietlono ich 175. – Wykryto liczne nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na decyzje – mówił podczas konferencji wiceprezydent stolicy Witold Pahl.

Audyt miała przeprowadzić firma zewnętrzna, jednak w dwóch przetargach nie udało się wyłonić kancelarii, która mogłaby się tego podjąć. Procedurę sprawdzającą zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz we wrześniu rok temu, gdy wybuchła afera reprywatyzacyjna.

Prokuratura prowadzi łącznie 116 śledztw dotyczących zwrotów w stolicy. Podejrzanych jest 21 osób, z czego 11 przebywa teraz w areszcie.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone