SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent RP odznaczył 21 osób zasłużonych dla archiwistyki

fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Bez odnoszenia się do wydarzeń przełomu 1989-1991 nie uda nam się zbudować silnej, suwerennej i w pełni demokratycznej Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników środowego seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991”. 21 archiwistów otrzymało odznaczenia państwowe.

W środę, w Belwederze odbyło się VI Seminarium Projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” – „Rola opozycji niepodległościowej w kształtowaniu polskiej sceny politycznej w źródłach okresu przełomu i współczesnej narracji”, które poprzedziła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla archiwistyki i ochrony dziedzictwa narodowego.

Andrzej Duda, w liście skierowanym, do uczestników seminarium przypomniał, że celem projektu jest gromadzenie i udostępnianie materiałów związanych z upadkiem komunizmu i początkami demokracji w Polsce po roku 1989. „To bardzo ważne zadanie, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, gdy od tych wydarzeń minęły już niemal trzy dekady, a pokoleniowa zmiana sprawiła, że wielu Polaków nie pamięta tamtych czasów. To wyzwanie dla naszej społecznej świadomości. Wyzwanie tym ważniejsze dziś, gdy decydujemy o tym, jaka ma być nasza Ojczyzna przez kolejne dziesięciolecia” – napisał prezydent.

„Bez odnoszenia się do wydarzeń przełomu 1989-1991 nie uda nam się zbudować silnej, suwerennej i w pełni demokratycznej Polski. Dlatego inicjatywa Archiwów Przełomu jako zbioru dokumentów, ale także bazy wiedzy o archiwach zawierających świadectwa tamtego okresu, wydaje się niezwykle ważna. Archiwa Przełomu gromadzą i udostępniają dokumenty kluczowe, jak materiały ze zjazdów Solidarności czy posiedzeń Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, i potwierdzenia działań lokalnych, pracy u podstaw zmierzającej do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jedne ukazują proces przemian ustrojowych, drugie są obrazem odradzającego się ducha wolności i demokracji” – dodał.

„Archiwa Przełomu 1989–1991” to wspólny projekt Kancelarii Senatu i Kancelarii Prezydenta RP. Jego celem jest stworzenie w Kancelarii Senatu i w Kancelarii Prezydenta RP centrum informacji na temat historii lat 1989–1991, przy współudziale wszystkich polskich archiwów, muzeów, bibliotek, ośrodków kultury, nauki i innych. W planach jest powstanie elektronicznego, ogólnopolskiego internetowego katalogu zasobów, na potrzeby naukowców, studentów, młodzieży i wszystkich zainteresowanych historią.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone