Prezentacja Psałterza floriańskiego w Pałacu Rzeczypospolitej

  • 23.04.2016 07:00

  • Aktualizacja: 21:37 25.07.2022

W sobotę w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej można zobaczyć Psałterz floriański. To jeden z najcenniejszych zabytków języka polskiego. Rękopis na co dzień ukryty jest w skarbcu Biblioteki Narodowej.
Psałterz floriański powstawał w XIV i XV wieku. Został spisany w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim. Prawdopodobnie miał to być darem dla królowej Jadwigi.

Marcin Kuźmicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, zajmujący się historią języka polskiego, tłumaczy, że Psałterz floriański ma ogromne znaczenie dla badaczy. Chodzi o obszerność jego tekstu, który znajduje się na niespełna trzystu stronicach. - Mamy możliwość badania składni i różnych poziomów języka. To jest niesamowite dla badaczy, że mamy tak duży tekst - mówi.

O "Psałterzu floriańskim" mówił w audycji „Mnie się to podoba” Łukasz Kozak, mediewista i redaktor Polony – Narodowej Biblioteki Cyfrowej.

Rękopis jest średniowieczną sensacją. Wiąże się z nim wiele zagadek. Naukowcy toczą spory m.in. o to, gdzie powstał i kto go używał. Marcin Kuźmicki, który od kilkunastu lat bada rękopis, po raz pierwszy zobaczył jego oryginał kilka dni temu. Przyznaje, że było to jego marzeniem. Historyk języka polskiego już dziś jest pewien, że dwugodzinne spotkanie z oryginałem, w przyszłości przyniesie owoce. - Myślę, że udało się sfotografować miejsca przełomowe dla badań nad psałterzem. To miejsca, które do tej pory nie były opracowywane, ponieważ były nieczytelne - tłumaczy.

Psałterz floriański zostanie zaprezentowany w ramach cyklu "Pierwsze/Najstarsze" przygotowanego z okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Psałterz można oglądać od 11 do 18.30.

Źródło:

IAR

Autor:

RDC