SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego odznaczeni

fot. UdSKiOR/Twitter

W uznaniu „szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny” pracownicy, współpracownicy i wolontariusze stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego zostali odznaczeni w czwartek Medalami „Pro Patria”.

Uroczystość odbyła się w gmachu muzeum; medale wręczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowany Jan Józef Kasprzyk. – Medal „Pro Patria” jest tym cywilnym odznaczeniem, który Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych honoruje osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu tradycji niepodległościowych. Tym medalem oznaczamy weteranów walk o niepodległość, którzy starają się do końca swych dni być aktywni, działać na rzecz swoich koleżanek i kolegów w organizacjach i związkach kombatanckich – przypomniał Kasprzyk.

– Tym razem staramy się honorować następne pokolenia, które starają się dbać o polską tradycję niepodległościową i przenosić ją w przyszłość – podkreślił. – Muzeum Powstania Warszawskiego to placówka niezwykła. To miejsce, które w sposób nowoczesny opowiada o przeszłości – mówił.

– To miejsce, dzięki państwa pracy, które stało się drugim domem dla żołnierzy powstania warszawskiego, żołnierzy Armii Krajowej. Tu mogą przyprowadzać swoje wnuki, prawnuki; tu mogą spotykać się w gronie koleżanek i kolegów – zanim to muzeum powstało, spotykali się w innej świątyni, na Cmentarzu Powązkowskim; tam, na grobach kolegów, mogli wspominać czas walki. Tu znaleźli miejsce, w którym mogą czuć się jak u siebie w domu. To państwa ogromna zasługa – dodał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Medal „Pro Patria” przyznawany jest od 2011 r. Odznaczenie trafia do osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone