SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Pożegnanie syren nad Wisłą. Ostatnie dni wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej [zobacz]

fot. Bartosz Stawiarski/mat. prasowe

Wystawa „Syrena herbem Twym Zwodnicza” to niezwykła opowieść nie tylko o warszawskiej Syrenie, ale różnych jej wcieleniach w sztuce, o jej mitologii i tożsamości. To ostatni moment, żeby zobaczyć syreny nad Wisłą. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 czerwca.

W czerwcowy długi weekend wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” zostanie pożegnana koncertami, performansami, rejsami po rzece i potańcówką. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić syren w nowo otwartym pawilonie Muzeum nad Wisłą, albo trudno im się z nimi rozstać, przygotowano bogaty program na trzydniowy finisaż: oprowadzania, warsztaty, a także wydarzenia odbywające się we właśnie otwieranym amfiteatrze na Bulwarach Wiślanych.

Piątek

W piątkowy wieczór działania Muzeum w nowej przestrzeni koncertowej zainauguruje wideoperformans „Abisal/Tonal” z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytorki, instrumentalistki i artystki wizualnej, Anny Zaradny. Organiczne brzmienia syntezatorów analogowych, muzyki elektronicznej i przetworzonego kobiecego głosu, staną się ilustracją dla kręconych w latach 20. i 30. pionierskich filmów francuskiego biologa i autora cykli przyrodniczych Jeana Painlevy.

Sobota

W sobotę  zwiedzający wystawę będą mogli nie tylko dowiedzieć się wszystkiego o syrenach w ramach akcji „Poznaj syreny”, ale także wziąć udział w performansach. Alex Baczyński-Jenkins zaprezentuje w przestrzeni ekspozycji swoją minimalistyczną choreografię „Federico”, opartą na intymnym dotyku dłoni jej uczestników. Z kolei o 18.00 wokół pawilonu zabrzmi „Performans oceaniczny”, podsumowujący cykl warsztatów z improwizacji wokalnej dla kobiet, prowadzonych w Muzeum przez Edytę Jarząb. Grupa warsztatowa wspólnie z członkiniami amatorskich zespołów wokalnych z Warszawy, zatopi pawilon w syrenim śpiewie, wykonując pieśni w języku polskim, ukraińskim i białoruskim.

Niedziela

W niedzielę  panowanie nad przestrzenią przed Muzeum, amfiteatrem, a nawet rwącym nurtem Wisły przejmą artystki Agnieszka Brzeżańska i Ewa Ciepielewska. W ramach akcji „Flow” (Przepływ), artystki zaprosiły performerów, muzyków, wodniaków, a nawet adeptów dalekowschodnich sztuk walki, do zawiązania eksperymentalnej, demokratycznej wspólnoty i przywołania ducha dawnej Wisły. W programie m.in. performansy na wodzie, rejs po Wiśle i wspólne ognisko przy pierwszej warszawskiej plaży nudystów w Wawrze, a także nauka tańca na deskach, która przyda się wieczorem w amfiteatrze, gdzie wystąpi plejada gwiazd rodzimego folku, zaproszona przez fundację Wszystkie Mazurki Świata.

O wystawie opowiadała w RDC kuratorka Marta Dziewańska [POSŁUCHAJ]

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone