SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
08:00 - 09:30
Ciotka książkula
prowadzi: Małgorzata J. Berwid
Małgorzata J. Berwid

Poniżej 40 procent polskich katolików chodzi do kościoła, 17 procent przystępuje do komunii

fot. Alina Zienowicz/ Wikimedia Commons

Blisko 40 proc. Polaków uczestniczyło w 2015 r. w mszach świętych, a 17 proc. przystępowało do komunii św. – to nieco więcej niż rok wcześniej – wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. – Możemy jedynie mówić o ustabilizowaniu tego wskaźnika. Nie można spodziewać się teraz, że z roku na rok będzie on wzrastał – mówił w „Religiach” ks. dr Wojciech Sadłoń – dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Jak mówił ks. Sadłoń, w raporcie zaprezentowano dane dotyczące praktyk religijnych Polaków – jak często i jaka grupa chodzi regularnie do kościoła w niedziele. – Dane te zbieramy od 36 lat tą samą metodologią. Z każdej parafii zbieramy informacje, ilu jest mieszkańców, ilu jest katolików, czyli ochrzczonych, dane dotyczące osób, które są zameldowane, ale przebywają poza granicami Polski. Punkt ciężkości tego badania spoczywa na parafiach – powiedział.

Badanie pokazało, że w 2015 r. na terenie parafii katolickich w Polsce mieszkało 35,5 mln osób, w tym 32,7 mln katolików (92 proc. katolików). Jak wynika z badań, odsetek Polaków uczestniczących w mszach św. wzrósł z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w 2015 r. Wzrósł też odsetek osób przystępujących do komunii św. – z 16,3 proc. do 17 proc.

Stabilizacja

Gość RDC wspomniał, że w latach 80. do kościołów przychodziło 50 procent polskich katolików. – Potem stopniowo odsetek ten spadał – aż do 2013 roku, kiedy po raz pierwszy było poniżej 40 procent. Skoro więc od 30 lat mamy tendencję spadkową, to możemy jedynie mówić o ustabilizowaniu tego wskaźnika. Nie można spodziewać się teraz, że z roku na rok będzie on wzrastał – podkreślił.

Wspomniał również, że ponad 60 procent uczestniczących w niedzielnych mszach świętych to kobiety. – Dodatkowo z danych sondażowych wynika, że im starsi są ludzie, tym częściej chodzą do kościoła – zauważył ks. Wojciech Sadłoń.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religii i jej kontekstów w Polsce.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone