SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prokuratura wydała list gończy za Arkadiuszem Łakatoszem ps. Hoss [zobacz zdjęcie]

akta-sadowe-ok
fot. nawokandzie.ms.gov.pl

Arkadiusz Łakatosz ps. „Hoss” poszukiwany listem gończym. Mężczyzna odpowiada za milionowe wyłudzenia metodą „na wnuczka” w całej Europie.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział IAR, że list gończy, który za Arkadiuszem Łakatoszem wydała dziś po południu Prokuratura Okręgowa w Warszawie, dotarł do poznańskich policjantów. – Od tej chwili rozpoczynamy poszukiwania tego mężczyzny – zapowiedział rzecznik wielkopolskiej policji.

Zgodnie z treścią listu gończego, policja i prokuratura wzywają każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Policji lub prokuratora. Śledczy przypominają, że za ukrywanie poszukiwanego lub dopomaganie mu w ucieczce grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Funkcjonariusze zapewniają utrzymanie tajemnicy co do osoby informującej.

hoss

Wielkopolska policja otrzymała z sądu w Warszawie nakaz doprowadzenia Arkadiusza Łakatosza do aresztu śledczego w piątek. – Policjanci starali się zrealizować polecenie sadu. Zjawili się pod adresem wskazanym w nakazie. Podejrzanego nie zastali, a członkowie rodziny nie wiedzą, gdzie on przebywa – poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

W czwartek warszawski sąd okręgowy przychylił się do zażalenia prokuratury na niearesztowanie mężczyzny przez sąd niższej instancji. Decyzja ta jest nieprawomocna, ale – jak powiedziała w czwartek rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak – wykonalna. Obrona Arkadiusza Łakatosza zapowiedziała zażalenia na to postanowienie.

„Duże prawdopodobieństwo sprawstwa zarzuconych czynów”

Sąd II instancji przychylił się do argumentów prokuratury, która wskazywała, że Hoss powinien zostać aresztowany. Ocenił, że zebrane dotychczas dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo sprawstwa zarzuconych podejrzanemu czynów. Uznał też, że zachodzą wszystkie procesowe przesłanki uzasadniające areszt: obawa mataczenia, jak i obawa ucieczki lub ukrywania się. Rzeczniczka sądu podała, że sąd decydując o areszcie, podkreślał, że Arkadiusz Łakatosz nie ma w Polsce stałego miejsca zamieszkania i był już wcześniej poszukiwany listem gończym. Zaznaczyła, że istotne jest też to, iż mężczyzna łamie nałożone na niego postanowienia sądu – miał pięć razy w tygodniu stawiać się na komisariacie, a zgłosił się zaledwie raz.

Arkadiusz Łakatosz, został zatrzymany na początku lutego na warszawskiej Woli. Według śledczych, mężczyzna jest pomysłodawcą jednej z najpopularniejszych metod oszustw – na tzw. wnuczka i liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się tym procederem. Jej członkowie – jak wynika ze śledztwa – mają na swoich kontach wielomilionowe wyłudzenia; średnio, przy jednorazowych oszustwach, były to kwoty sięgające 40-50 tys. euro.

Zarzuty

„Hoss” usłyszał zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, czterech oszustw metodą „na wnuczka” na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Na początku tego tygodnia policja z Poznania, gdzie mieszka Hoss, poinformowała, że podejrzany łamie postanowienie sądu, gdyż na komisariacie stawił się zaledwie jeden raz. Obrońca Arkadiusza Łakatosza mec. Kowzan mówił wówczas, że jego klient nie stawia się na komisariacie ze względu na stan zdrowia.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone