SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
14:00 - 15:00
Jest sprawa
prowadzi: Elżbieta Uzdańska
Elżbieta Uzdańska

Polacy o niemieckiej polityce. „Nasz stosunek do tego państwa jest pozytywny”

fot. Pixabay

– Polacy są trochę zagubieni, jak słyszą o swoim zachodnim sąsiedzie. Kiedy Angela Merkel przyjeżdża do Polski, jest wspaniała atmosfera, a później docierają do nas informacje, że Niemcy to zagrożenie gospodarcze i dodatkowo poparły Donalda Tuska wbrew Polsce. Mamy prawo być zagubieni – mówiła w „Poranku RDC” dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Przyjeżdżający z pierwszą wizytą do Polski jako prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier może liczyć na pozytywne polskie oceny stosunków polsko-niemieckich i niemieckiej polityki europejskiej. Jednak antyniemiecka retoryka niektórych polityków i publicystów nie pozostaje bez konsekwencji – coraz więcej Polaków jest niepewnych, jak oceniać Niemcy – wynika z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych (ISP) i Fundacji Konrada Adenauera (KAS).

Agnieszka Łada zauważyła w „Poranku RDC”, że w polskiej debacie publicznej co jakiś czas wychodzi na pierwszy plan niemiecka polityka oraz ich rola w Europie. – Chcieliśmy zobaczyć, co Polacy o tym myślą, czy boją się Niemiec, czy uważają, że są one potęgą i czy to dobrze dla Polski. Okazuje się, że nasz stosunek do tego państwa jest pozytywny – mówiła.

Dodała, że nie boimy się Niemiec, a ich politykę europejską oceniamy pozytywnie. – W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat, liczba osób, które mówią dobrze o niemieckiej polityce, nieznacznie spadła, ale nie wzrosła liczba osób, które mówią negatywnie. Co istotne, wzrosła liczba osób, które nie mają zdania. To zapewne rezultat debat publicznych w Polsce – podkreśliła.

„Mamy prawo być zagubieni”

Jak przyznała, Polacy są trochę zagubieni, jak słyszą o swoim zachodnim sąsiedzie. – Kiedy Angela Merkel przyjeżdża do Polski, jest wspaniała atmosfera, a później słyszymy, że Niemcy to zagrożenie gospodarcze i dodatkowo poparły Donalda Tuska wbrew Polsce. Mamy prawo być zagubieni – oceniła Łada.

Wspomniała również, że Polacy nie tylko słyszą od polityków o swoim zachodnim sąsiedzie, ale mają też swoje własne doświadczenia. – Tam już od lat mieszkają tysiące Polaków, odwiedzają ich rodziny, a przedsiębiorcy jeżdżą w celach biznesowych. Jest swego rodzaju nasycenie informacjami i dlatego występuje to zagubienie. Z jednej strony słyszy się coś złego od polityków czy publicystów, a później ma się pozytywne doświadczenia – mówiła w „Poranku RDC” dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone