SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock ma Muzeum Żydów Mazowieckich. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie – POSŁUCHAJ!

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku 5
fot. Agnieszka Maruszak/RDC

Od piątku placówka będzie dostępna dla zwiedzających. Muzeum mieści się w Starej Bożnicy przy ul. Kwiatka w Płocku. Można tam zobaczyć udokumentowane siedem wieków życia żydowskiej społeczności na Mazowszu.

Muzeum zostało otwarte po dwóch latach przygotowań. Najważniejszą częścią placówki będzie multimedialna ekspozycja poświęcona  historii i kulturze.  Odrębną częścią ekspozycji będzie holocaust. Jak powiedział w Poranku RDC dyrektor placówki Leonard Sobieraj, będzie tam można zapoznać się aż  z 700-letnią letnią historię wspólnego życia mieszkańców Płocka pochodzenia żydowskiego i polskiego. Mazowieccy Żydzi w większości byli ubodzy:

W przeważającej większości społeczność żydowska to byli bardzo biedni ludzie, którym trudno było związać koniec z końcem, a ten mit bogactwa żydów dotykał może 5 – 10 procent całej społeczności.
 
Instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę.

Muzeum Żydów Mazowieckich to także jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i tragedii Holokaustu. Przypomina o zwykłym życiu zwykłych ludzi – kupców, urzędników, rzemieślników, robotników, chłopów, naukowców i artystów.

Przed II wojną światową w Płocku ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła blisko jedną trzecią wszystkich mieszkańców miasta. Muzeum Żydów Mazowieckich to bardzo ważne miejsce nie tylko dla Płocka, mówił jeszcze w połowie lutego marszałek Mazowsza Adam Struzik:

To oznacza uratowanie kawałeczka dziedzictwa i to w takim mieście, które historycznie było miejscem, w którym żyła diaspora żydowska. W wymiarze województwa to oznacza, że teraz będziemy mieli dwa miejsca – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, co w moim odczuciu nobilituje Płock – mówił Adam Struzik.

Remont Bożnicy pochłonął 9 mln zł. Większość to środki unijne.

Zapraszamy do wysłuchania r0zmowy:

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone