Piotr Balcerowicz w "Wieczorze RDC": trzeba postawić się na miejscu tych, którzy giną

  • 06.07.2016 22:53

  • Aktualizacja: 13:56 15.08.2022

- Polska jest częścią świata, Europa jest częścią świata. Musimy zacząć się interesować światem. Ten brak zainteresowania, przejawiający się pogardą dla życia poza Europą, jest szkodliwy dla Polaków i Europejczyków. Społeczeństwa zachodnie wychodzą z założenia, że życie człowieka poza Europą jest bez znaczenia. Trzeba na nowo zadać pytanie o wyobrażenie siebie w nowej roli. Trzeba wyobrazić sobie świat inaczej ułożony. Postawić się na miejscu tych, którzy giną - wyjaśnił prof. Piotr Balcerowicz, orientalista.
- W 2006 roku przebywałem w Stanach Zjednoczonych i w tamtym czasie zdarzyły się dwie rzeczy - powódź w Orlando i trzęsienie ziemi w Kaszmirze. W Azji naliczono kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Tymczasem kanały amerykańskie zajęły się jednak zagubionym psem podczas powodzi w Orlando. Była tylko krótka wzmianka o Kaszmirze. To jest bardzo porażające. Myślę, że to jest wynik problemu, jaki ma ogląd człowiek świata zachodu. Myślę, że to jest pewna forma rasizmu i kompleks wyższości - powiedział Balcerowicz.

Rasizm

Ekspert powiedział w audycji, że na rasizm składa się kila elementów. - Ten komponent rasizmu bazuje na tym, że z reguły człowiek z zachodu traktuje Europejczyka wyżej niż Afrykańczyka. Drugim jest dziedzictwo postkolonialne. Nie wszystkie kraje miały kolonie, ale takie kraje jak Polska, chętnie podpisują się pod dziedzictwem kolonialnym, bo jest przekonanie, że człowiek zachodu jest ważniejszy, bo przez całą historię niósł światło cywilizacji. To nie jest prawdziwe. Trzeci element, to zagrożenie cywilizacyjne. Przekonanie, że jest zagrożenie z zewnątrz, które ma zalać Europę. Myślę, że złożone zjawisko daje się sprowadzić do bardzo prostego hasła - rasizmu - wyjaśnił Balcerowicz.

Empatia

Balcerowicz wyjaśnił w audycji, dlaczego istotne jest, aby interesować się nie tylko najbliższym otoczeniem, a całym światem. - Polska jest częścią świata, Europa jest częścią świata. Musimy zacząć się interesować światem. Ten brak zainteresowania, przejawiający się pogardą dla życia poza Europą, jest szkodliwy dla Polaków i Europejczyków. Społeczeństwa zachodnie wychodzą z założenia, że życie człowieka poza Europą jest bez znaczenia. Trzeba na nowo zadać pytanie o wyobrażenie siebie w nowej roli. Trzeba wyobrazić sobie świat inaczej ułożony. Trzeba postawić się na miejscu tych, którzy giną - wyjaśnił profesor.

Terroryzm

Według profesora, to brak zainteresowania może być odpowiedzialne za akty terroru. - Trzeba zadać sobie pytanie - dlaczego w świecie pozaeuropejskim pojawiają się osoby, które chcą odwetu? Dlaczego są osoby, które chcą się wysadzić? To nie ma nic wspólnego z kwestiami religijnymi. Nie ma religii, która nie ma w swojej historii wątku terrorystycznego. Jest to rozdzielone równo pomiędzy ludzi - powiedział Balcerowicz.

Źródło:

RDC

Autor:

mb