SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Państwo może stymulować zapotrzebowanie na określone profesje, ale nie powinno nakazywać”

fot. RDC

– Konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom naszego kraju darmowy dostęp do wiedzy i nauki. Ona nie określa, czego mamy się uczyć i w związku z tym edukowanie się w szkołach artystycznych wszelkiego rodzaju to przywilej obywatelski, z którego korzysta się zgodnie z własnymi potrzebami – mówił w „Mnie się to podoba” prof. Maciej Buszewicz – szef pracowni książki na warszawskiej ASP.

Gość RDC zauważył, że musimy pamiętać, iż „państwo może stymulować zapotrzebowanie na określone profesje i wykształcenie ludzi, ale nie może tego nakazywać”.

Pamiętajmy, że w tej chwili usługi stają się głównym miejscem pracy dla wszystkich obywateli krajów świata. Niektóre z nich można wykonywać mając bardzo niewielkie wykształcenie. Opanowanie jakiegoś warsztatu nie wymaga sześciu lat studiów. Tego można się nauczyć w tydzień albo na półrocznym kursie – zaznaczył.

Przywilej obywatelski

Dodał, że tak naprawdę zarabiamy na chleb tym, czym się da. – Taki stosunek jest bardziej naturalny dla większości ludzi. Przecież nie wszyscy spośród nas muszą szukać wygórowanych celów. Prostsze sytuacje są bardziej normalne i oczywiste – powiedział prof. Maciej Buszewicz.

Zwrócił również uwagę, że konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom naszego kraju darmowy dostęp do wiedzy i nauki. – Ona nie określa, czego mamy się uczyć i w związku z tym edukowanie się w szkołach artystycznych wszelkiego rodzaju to przywilej obywatelski, z którego korzysta się zgodnie z własnymi potrzebami – podkreślił.

„Szekspir do nieskończoności”

Gość RDC jest jurorem konkursu „Szekspir do nieskończoności”. Jego efekty w postaci wystawy można oglądać w warszawskich Łazienkach Królewskich. Jak powiedział Buszewicz, to świetnie, że ten konkurs się odbywa, bo dzięki temu prace młodych ludzi mogą pojawić się na przystankach w całym kraju.

To jest niezwykłe. Plakatu brakuje na ulicy, bo został zdominowany przez inne formy. Jego projektowanie zmienia się, bo cały czas ewoluuje sposób komunikowania się z publicznością. Tak jak zmienił się język filmowy, tak samo zmienia się język plastyczny – mówił w „Mnie się to podoba” prof. Maciej Buszewicz – szef pracowni książki na warszawskiej ASP.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone