SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

„Otyłość to choroba, od której zaczynają się kolejne nieszczęścia”

fot. Pexles

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 roku 61 proc. Polaków będzie miało nadwagę lub otyłość. – Przyczyn otyłości jest wiele. Z jednej strony są uwarunkowane zdrowotnie, ale inne wynikają z naszego zachowania i zwyczajów – mówił w RDC prof. Bolesław Samoliński (specjalista w dziedzinie alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego).

6 marca w Senacie dyskutowano o zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych skutkach otyłości i jej powikłań, a także o możliwościach przygotowania i wdrożenia kompleksowego systemu leczenia chorych na otyłość. Podkreślano, że otyłość to nie problem czy czynnik ryzyka, ale choroba, która wymaga właściwego diagnozowania i leczenia. Wskazywano na potrzebę zmiany postrzegania otyłości. Prawie powszechnie traktowana jest jako wyraz słabej woli i złego trybu życia. Postulowano jednoczesne prowadzenie działań profilaktycznych i leczniczych. Za ważne uznano zmianę zwyczajów żywieniowych, przede wszystkim dzieci, zwiększenie ich aktywności fizycznej, edukację zdrowotną społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, ograniczenie reklam i marketingu, szczególnie kierowanego do dzieci, produktów spożywczych z wysoką zawartością tłuszczu, cukru i soli. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 roku 61 proc. Polaków będzie miało nadwagę lub otyłość (dowiedz się więcej).

Otyłość = choroba

– Otyłość to choroba, od niej zaczynają się nasze pozostałe nieszczęścia, czyli zespół metaboliczny w finalnym etapie – komentował w RDC prof. Krzysztof Paśnik (kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie). – Widząc osobę z otyłością, powinniśmy ją traktować jako osobę chorą – dodał. Profesor zwrócił uwagę, że oprócz stylu życia, otyłość w wielu przypadkach jest uwarunkowana genetycznie.

Styl życia

Prof. Bolesław Samoliński przyznał, że jest wiele przyczyn otyłości. – Z jednej strony są uwarunkowane zdrowotnie, inne wynikają ze zmienionych sposób zachowywania, spadku aktywności fizycznej przy wzroście podaży wysokoenergetycznych produktów spożywczych – wyjaśniał. Jak dodał, powoduje to, że problem narasta. – Populacja, która nas najbardziej niepokoi, to dzieci, tam zaczyna się coraz więcej przypadków otyłości – przyznał gość RDC. Zwrócił uwagę, że wzrost wagi ciała niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne oraz obniżenie jakości życia. – Zaczyna się spirala, która – jeśli nie zostanie zahamowana – może doprowadzić do tragedii – podsumował.

Kontrola

Gościem audycji była także Magdalena Gajda (Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA), która walczy z chorobą. – Otyłość to przewlekła choroba, trzeba nauczyć się ją kontrolować – przyznała.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone