SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Otwarto wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

– Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów. Archiwum Ringelbluma jest bezcennym świadectwem najtragiczniejszego rozdziału wspólnej historii Polaków i Żydów – mówił prezydent Andrzej Duda na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w ŻIH.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconej twórcom i losom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Uroczystość odbyła się we wtorek w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Oni się nazywali Oneg Szabat, co po hebrajsku znaczy „radość soboty” (…) zginęli, ale pozostawili po sobie rzecz bezcenną – Podziemne Archiwum Getta Warszawy. To dzięki ich pracy znamy straszliwe realia życia codziennego w tej dzielnicy zamkniętej. Ich materialne artefakty (…), ale przede wszystkim relacje ludzi skazanych na śmierć, systematycznie zamęczanych i eksterminowanych. Nie ma w tym cienia radości, ale jest pośmiertne zwycięstwo nad katem, bo właśnie dzięki Oneg Szabat ocalona została pamięć o ofiarach (…) pamięć, która miała zginąć, która miała wraz z nimi stać się garstką popiołu zagrzebanego pod gruzami – mówił prezydent.

Przypomniał, że już w październiku 1939 r. ruszyły prace zespołu stworzonego przez Emanuela Ringelbluma, który „według jego słów usiłował odtworzyć wszechstronny obraz życia Żydów podczas wojny”. – Ringelblum i jego współpracownicy to bohaterowie polskiej i żydowskiej konspiracji. Archiwum Ringelbluma dało początek Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu – podkreślił.

Prawda o Holokauście

Jak zaznaczył, w skrzyniach i blaszanych bańkach, w których ukryto Archiwum, „niczym w arce przetrwała prawda o Holokauście, najstraszniejszej zbrodni w dziejach ludzkości popełnionej przez hitlerowską III Rzeszę Niemiecką na obywatelach Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej”. – Archiwum Ringelbluma jest bezcennym świadectwem najtragiczniejszego rozdziału wspólnej historii Polaków i Żydów. Jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa Rzeczpospolitej – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Niemcy chcieli nie tylko zgładzić całą społeczność żydowską, ale też zniszczyć pamięć o jej historii. – Otwierana dziś wystawa to kolejny ważny krok w przywracaniu pamięci o świecie, który z woli hitlerowskich zbrodniarzy miał zniknąć na zawsze, ale przetrwał. Jestem tu jako prezydent Rzeczypospolitej, bo mam głębokie przekonanie, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów. W ten sposób niejako kontynuowane jest dzieło Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników – dodał prezydent.

Archiwum Getta Warszawskiego

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego utworzono w 1940 r. z inicjatywy Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, który wraz z grupą współpracowników skupionych w organizacji Oneg Szabat, zbierał i opracowywał szeroko pojętą dokumentację losów Żydów pod okupacją niemiecką.

Dokumentowano także życie w warszawskim getcie, a po pierwszych akcjach deportacyjnych materiały ukryto w podziemiu, gdzie przetrwały do połowy lat 40. Dziś stanowią one jedne z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów Polskich.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone