SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
21:00 - 23:00
Wieczór RDC
prowadzi: Agnieszka Lipka-Barnett
Agnieszka Lipka-Barnett

„Osoby nudzące się częściej popełniają przestępstwa. Muszą dostarczać sobie bodźców”

fot.: Pixabay

– Okazuje się, że osoby popełniające przestępstwa są bardziej podatne na nudę niż reszta społeczeństwa. Ci ludzie muszą dostarczać sobie różnych bodźców, żeby nie popadać w ten stan – powiedziała w audycji „Niedziela filozofów” dr Katarzyna Kasia, filozofka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Mogę zaryzykować tezę, że każdy kiedyś doświadczył nudy. Nawet ludzie najbardziej aktywni. Oczywiście to zależy od indywidualnych preferencji. Również od tego, jaki jest nasz stosunek od nowości i poszukiwania rozrywek – powiedziała Katarzyna Kasia.

Nuda zabija

Dodała, że latach 50-tych opracowana została skala, dzięki której każdy zbadać można swoją podatność na nudę. – Okazuje się , że osoby popełniające przestępstwa są bardziej podatne na nudę niż reszta społeczeństwa. Ci ludzie muszą dostarczać sobie różnych bodźców, żeby nie popadać w ten stan – stwierdziła.

Jak zaznaczyła, gdy rzeczy, które robiliśmy do tej pory zaczynają się stawać rutyną, zaczynamy poszukiwać innych bodźców. – W skrajnych przypadkach te bodźce mogę być takie, jakie dostarcza sobie bohater Alberta Camus w powieści „Obcy”, kiedy zabija przypadkowego człowieka na plaży. Można zaryzykować tezę, że on odbiera komuś życie z nudów – mówiła dr Katarzyna Kasia.

Powtarzanie jest matką nudy

Filozofka wspomniała również, że istnieją sentencje mówiące o tym, że powtarzanie jest matką nudy. – Martin Heidegger nudę nazwałby sytuacją czekania, aż coś się wreszcie wydarzy. Stajemy wówczas sami przed sobą i myślimy, że wszystko jest pozbawione sensu. Jednak to nie jest uczucie mobilizujące do działania – zaznaczyła.

Katarzyna Kasia powiedziała, że wynikające z nudy poczucie własnej bezużyteczności jest bardzo destrukcyjne i nieprzyjemne. Dodała, że nuda jest czymś, co zabija nasze marzenia.

To wszystko staje się istotne, kiedy spojrzymy na siebie dzisiaj. Kiedy czytamy jedną stronę w internecie, myślimy już o następnej. Trochę tak, jakbyśmy trwali w nieustannej pogoni nie do końca wiadomo za czym – stwierdziła. Przypomniała jednak, że za tym wszystkim stoi właśnie nuda i trzeba to sobie uświadomić.

Nuda rodzi kreatywność

Filozofka mówiła, że jeżeli mamy do czynienia z nudą odłączenia i funkcjonowania w przestrzeni beznadziei i powtarzalności, a z drugiej strony z nużącym szumem informacyjnym, to fakt ten jest jeszcze bardziej dotkliwy dla osób nudzących się. Można jednak znaleźć pozytywne aspekty tego stanu

Doszłam do wniosku, że w naszym świecie nudy jednak brakuje. Ona jest niezbędna. Takie znudzenie się jest potrzebne. Nuda jest warunkiem kreatywności. Trzeba mieć wakacje od wszystkiego, żeby coś nam przyszło do głowy. Wydaje mi się więc, że można ją spożytkować na kreatywność – powiedziała.

Dr Katarzyna Kasia stwierdziła na koniec audycji „Niedziela filozofów”, że ludzie muszą na nowo nauczyć się nudzić. – Wszystko po to, żeby nie cierpieć – powiedziała.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone