SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Odkryte-zakryte” w Muzeum Azji i Pacyfiku. Różnorodne oblicza islamu [zobacz]

fot. Muzeum Azji i Pacyfiku

„Odkryte-zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich” w Muzeum Azji i Pacyfiku to ponad 150 eksponatów, ukazujących tradycję ról kobiecych i męskich w społecznościach muzułmańskich. Wystawę można podziwiać jedynie do 21 maja.

Wystawa, poprzez 150 eksponatów z Azji Centralnej, Bliskiego Wschodu oraz Indonezji, prezentuje różnorodność społecznych ról kobiecych i męskich w świecie muzułmańskim. Przypomina o zróżnicowaniu kulturowym tego rozległego obszaru i o jego nieco mniej znanych aspektach, może też skłaniać do refleksji nad tradycyjnym podziałem ról w różnych kulturach.

Świat zróżnicowany

– Różnorodność naszych eksponatów świadczy o tym, jak niejednorodna jest ta religia, i jak inne w różnych okresach czasu były jej interpretacje – powiedziała w audycji „Mnie się to podoba” dr Joanna Wasilewska, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku. Pierwsza część wystawy pokazuje świat mężczyzn. Zwiedzający zobaczą przykłady strojów charakterystycznych dla różnych krajów, obiekty związane z spędzaniem czasu wolnego i wykonywaniem niektórych zawodów, uznawanych zwyczajowo za męskie. Druga część opowiada o życiu kobiet, które w większym stopniu toczy się w sferze prywatnej. Znaczące miejsce tu także zajmują stroje, w rozmaity sposób odnoszące się do islamskiego nakazu skromności. Prezentowane są również przykłady rzemiosła tradycyjnie wykonywanego przez kobiety oraz przedmioty związane z prowadzeniem domu, macierzyństwem i dbaniem o urodę. – Należy pamiętać, że to nie jest religia scentralizowana. Opinie obowiązujące na danym obszarze i w danym okresie mogą się od siebie bardzo różnić – dodała dyrektorka.

Oblicza islamu

Dr Wasilewska przyznała na antenie RDC, że czytanie islamu „na skróty” nie jest dobrą drogą. – We współczesnym islamie istnieje tendencja do ujednolicenia. To oblicze islamu w świetle globalizacji. Stąd się bierze odbieranie ogólne tej religii – dodała. Wystawa „Odkryte-zakryte” pokazuje jednak, że ta sama religia, rozwijając się przez wieki w różnych środowiskach, nakładając się na różnorodne podłoża kulturowe, przybierała inne oblicza. – Ta różnorodność istnieje do dziś – mówiła dyrektorka.

Wystawę „Odkryte-zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich” można oglądać w Muzeum Azji i Pacyfiku jedynie do 21 maja. Polskie Radio RDC objęło patronat medialny nad wystawą.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone