SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Odczyt nastąpi automatycznie” – wystawa fotografii Pawła Fabjańskiego

fot. Pixabay

Ekspozycja „Odczyt nastąpi automatycznie” w Instytucie Fotografii Fort opowiada o człowieku we współczesnym świecie, w którym podlega on ciągłej obserwacji. Fotograf Paweł Fabjański do stworzenia autorskiego przekazu wykorzystał estetykę reklamową. Wystawa potrwa od piątku do 28 maja.

– Wystawa jest o sytuacji, z którą stykamy się na codzień, opisanej w sposób – że tak powiem – niebezpośredni czy poetycki. W dzisiejszym świecie jesteśmy cały czas obserwowani, mierzeni, badani – powiedział PAP fotograf Paweł Fabjański. – Z drugiej jednak strony sami tego chcemy – zostać rozłożeni na czynniki i złożeni z powrotem – dodał.

W jego zamyśle, wystawa nie ma na celu ocenić co dobre, a co nie, lecz pobudzać do dyskusji. Inspiracją do powstania prezentowanych na wystawie zdjęć była świadomość, że gromadzone informacje – takie jak lokalizacja i zainteresowania – mogą powiedzieć komuś o nas bardzo wiele, bardzo często – za dużo. – Zarówno fascynuje jak i przeraża mnie to, że gdy zbierze się odpowiednią ilość danych na jakiś temat – może to dotyczyć różnych rzeczy jak pogoda czy społeczeństwo – to na ich podstawia można obliczać co się dalej wydarzy. To wszystko jest w fazie eksperymentów, niemniej jednak powinno chyba budzić pewne zaniepokojenie – zaznaczył Fabjański.

Część zdjęć prezentowana była w zeszłym roku w łódzkiej Galerii FF – Forum Fotografii. Na potrzeby obecnej ekspozycji przystosowano przestrzeń galeryjną w taki sposób, aby oglądający „wszedł w pewien zamknięty świat tego cyklu, a następnie stał się również – jako element instalacji – obserwowany” – wyjaśnił fotograf. Na wystawę składają się fotografie, w których autor wykorzystuje reklamową estetykę, aby sprawdzić czy jej obecność nie zbagatelizuje autorskiego przekazu. Wystawa „Odczyt nastąpi automatycznie” potrwa od 21 kwietnia do 28 maja.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone