SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
20:10 - 23:00
Z innej planety
prowadzi: Łukasz Badowski
Łukasz Badowski

Nowe metody i technologie kryminalistyki

fot.: Pixabay

– Nie wszystkie rzeczy są do ustalenia tak, jak pokazują to seriale – mówi prof. Piotr Girdwoyń – Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor tłumaczy, że policja dysponuje pewnymi śladami i informacji, które wzbudzają zainteresowanie wśród studentów. – Na przykład niektórzy studenci idą na zajęcia z kryminalistyki, bo zaciekawiły ich seriale CIA – mówi profesor Girdwoyń.

Profesor dodaje też, że nie należy ślepo wierzyć w nieomylność policji, a zwłaszcza badań technicznych. – To znaczy, że we współczesnej nauce te wszystkie procedury, które stosuje się, zmierzają do tego, aby uzyskać w miarę jak najlepszy i najpewniejszy wynik. Ten rezultat nie może być czasami bardziej prawdopodobny niż to określa biegły – mówi gość Roberta Łuchniaka.

Tłumaczy, że taka praca jest niezwykle trudna, ponieważ „z metodologicznego punktu można coś wykluczyć, ale nie bardzo na pewno można coś potwierdzić”, a cała praca sprowadza się do „operowania prawdopodobieństwami. – Żeby kogoś skazać – wedle obowiązujących przepisów – musimy mieć pewność – tłumaczy.

Skąd sędzia ma taką pewność? O tym rozmawiał Robert Łuchniak ze swoim gościem [Posłuchaj całej rozmowy]

Prof. Piotr Girdwoyń – Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego – Dyrektor Centrum Nauk Sądowych UW. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu kryminalistyki i prawa dowodowego. Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza kryminalistyki i procesu karnego, w szczególności interesuje się pojęciem dowodu, znaczeniem nowych technologii dla prawa dowodowego oraz historią kryminalistyki.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone