SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
14:00 - 15:00
Jest sprawa
prowadzi: Elżbieta Uzdańska
Elżbieta Uzdańska

Nowa ustawa o policji. „Projekt budzi szereg wątpliwości dotyczących praw i wolności”

fot. RDC

– Nie może być tak, że ogólne zagrożenie pozwala na to, żeby służby mogły kontrolować dosłownie każdą aktywność w internecie. W ustawie nie ma ograniczeń w zakresie przestępstw, w przypadku których służby mogą skorzystać z tego prawa – tak projekt ustawy o policji komentuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

To jest mój obowiązek, żeby zapoznawać się z projektami aktów prawnych, które mogą mieć istotny sutek dla praw i wolności obywatelskich – podkreślał Bodnar. – To projekt o tyle ważny, że według założeń stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku. To był wyrok, który mówił o inwigilacji i retencji danych telekomunikacyjnych. Projekt budzi szereg wątpliwości dotyczących praw i wolności – wyjaśniał rzecznik.

Jak mówił, w dużej mierze jest on powtórzeniem wcześniejszego projektu ustawy, przygotowanego przez komisje senackie jeszcze przez poprzedni parlament. – Natomiast ten nowy projekt wprowadza dodatkowe zadanie, czy wręcz prawo dla służb – sprawdzanie tzw. danych internetowych – tłumaczył RPO. – Dane internetowe to pojęcie, które się wcześniej nie pojawiało na gruncie tego typu ustaw. Co więcej, w wyroku TK nie ma żadnego wskazania, że taką kwestię należy uregulować – mówił.

„Żadnej kontroli”

Projektodawcy stwierdzili, że warto policji i pozostałym służbom zapewnić możliwość stałego dostępu do danych internetowych. One są definiowane przez inną ustawę – o świadczeniu usług drogą elektroniczną. To o tyle niepokojące, że to nie są tylko dane teleadresowe, numer IP, ale także dane dotyczące każdorazowego łączenia się i korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną. Czyli za każdym razem, kiedy łączymy się z internetem, to to są dane, które policja i służby mogą sprawdzić – wyjaśniał Bodnar. Jak zaznaczył, problem polega na tym, że „nad tym nie ma żadnej kontroli„. – Sąd może kontrolować, jeśli wydaje tzw. uprzednią zgodę – zanim dana służba zacznie wykorzystywać podsłuch czy inne działania kontrolne. Nowa ustawa tego nie przewiduje. Zgodnie z nią, jedyna kontrola będzie taka, że policja i inne służby raz na pół roku będą musiały składać sprawozdanie do sądu okręgowego – sąd będzie się z tym zapoznawał i ewentualnie zlecał kontrolę, ale to będzie czysto iluzoryczne – przekonywał gość RDC.

W ocenie Rzecznika, zagrożenie wynika z tego, że pozyskiwanie danych nie będzie się odbywało na takiej zasadzie, że policjant będzie składał wniosek do operatora internetowego i operator będzie na ten wniosek odpowiadał. – Dojdzie do tego, że służby będą mogły podpisać porozumienia z operatorem, na podstawie których stworzą stałe łącze z tym usługodawcą. Czyli w czasie rzeczywistym policjant będzie mógł sprawdzać, co się dzieje na komputerze wybranej osoby – tłumaczył Bodnar. Jak mówił, nawet jeśli nie dojdzie do czytania maili przez służby, to na podstawie sprawdzenia, na jakie strony wchodzimy i z kim się kontaktujemy mailowo, „można stworzyć pełny, całkowity profil każdej osoby„. – Z punktu widzenia prawa do prywatności jest bardzo niebezpieczne – alarmował gość Grzegorza Chlasty.

Bezpieczeństwo?

Pojawiają się opinie, że tylko nadanie dodatkowych uprawnień służbom zapewni nam bezpieczeństwo, m.in. przed terroryzmem. Jednak zdaniem Bodnara, to nie jest prawda. – Nie może być tak, że ogólne zagrożenie pozwala na to, żeby służby mogły kontrolować dosłownie każdą aktywność w internecie. W ustawie nie ma ograniczeń w zakresie przestępstw, w przypadku jakich służby mogą z tego skorzystać, to może dotyczyć każdego – zaznaczył w „Poranku RDC”.

Bodnar wyjaśniał, że „jedną z największych porażek przemian w Polsce” jest to, że nie udało się wypracować „żadnego demokratycznego organu, który sprawuje kontrolę nad służbami„. Jednocześnie to kwestia, która najbardziej różni Polskę od państw zachodnich w zakresie służb.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone