SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
14:00 - 15:00
Jest sprawa
prowadzi: Elżbieta Uzdańska
Elżbieta Uzdańska

Noc Muzeów 2017 na Mazowszu. Zobacz przewodnik Radia Dla Ciebie

W sobotę odbędzie się Noc Muzeów 2017. Drzwi setek placówek będą otwarte niemal przez całą noc. Wszystko za darmo lub za symboliczną złotówkę. Radio dla Ciebie przygotowało przewodnik po atrakcjach, które czekają na mieszkańców województwa mazowieckiego.

Europejska Noc Muzeów to coroczne wydarzenie odbywające się pod patronatem Rady Europy. Jej głównym celem jest stworzenie płaszczyzny spotkania dla placówek kulturalnych, w szczególności muzealnych z publicznością. Muzea tej nocy udostępniają swoje zbiory bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. Impreza odbywa się w Polsce od 2003 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano ją w Poznaniu. Z roku na rok do organizacji Europejskiej Nocy Muzeów przystępuje coraz więcej polskich miast.

Sprawdź, które placówki na terenie Mazowsza biorą udział w imprezie: Warszawa | Radom | Płock | Ciechanów | Siedlce | Ostrołęka | Żyrardów | PruszkówSochaczew | Legionowo | Warka | Opinogóra | Sierpc | Łomża | Nowy Dwór Mazowiecki | Otwock | Grodzisk Mazowiecki

WARSZAWA

Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą i historią. Organizatorzy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze.

Miasto opracowało specjalny informator, mapki oraz przygotowało bezpłatny transport dla uczestników. Punkt informacyjny m.st. Warszawy będzie działał na pl. Defilad od godz. 18.00. Dowiedz się więcej o warszawskiej edycji Nocy Muzeów.

II edycja gry miejskiej – „Nie śpij, zwiedzaj, zagraj!”

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie pojawi się ponownie specjalna gra miejska w aplikacji Huntly. W tym roku Urząd Miasta zaprosił do współpracy 15 placówek muzealnych. Gra, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie się toczyć w przestrzeni miejskiej, w obrębie zarysowanym przez wybrane instytucje. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą, szybkością działania i zręcznością. Wyjątkowo zabawa w aplikacji Huntly rusza tym razem już na kilka dni przed oficjalną datą Nocy Muzeów w Warszawie (czytaj więcej).

RADOM

Atrakcje Nocy Muzeów co roku przyciągają tysiące radomian. Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie radomskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników, m.in. Muzeum im. Jacka Malczewskiego, „Elektrownię”, Kamienicę Starościńską i Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wilkoń i…wilczym tropem. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ma w swojej ofercie koncert zespołu Funky Vibes, warsztaty plastyczne – Maski afrykańskie, konkurs wiedzy o Jacku Malczewskim na wystawie Jacek Malczewski 1854-1929, pokaz mody realizowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług oraz oprowadzanie po otwartej niedawno wystawie Zwierzogrody Józefa Wilkonia (czytaj więcej).

Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Szkołą zaprezentuje wynalazki XIX i XX wieku – pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów (czytaj więcej).

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Wycena i ekspertyza numizmatów oraz konkurs numizmatyczny z nagrodami – to oferta Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu. Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę monet z wizerunkami zwierząt.

Dom Gąski i Esterki

Wystawa Zanim powstało miasto. Początki Radomia, oraz warsztaty archeologiczne i pokazy filmów archeologicznych

Metamorfozy w ZSP

Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu po raz pierwszy włączy się Noc Muzeów. W sobotę otwarta zostanie wystawa 61 prac kilkudziesięciu polskich surrealistów i artystów tworzących w nurcie realizmu magicznego. Tytuł wystawy to „Metamorfoza”. Na sobotnim wernisażu pojawią się także twórcy. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia jest Małgorzata Ziewiecka z portalu Coolturalny Radom.

W programie wernisażu znalazł się także panel edukacyjny.

W wszystko zacznie się w sobotę o godzinie 17. Obrazy będzie można podziwiać tego dnia aż do godz 1 w nocy. Wystawa będzie prezentowana w Plastyku do 30 czerwca (czytaj więcej).

PŁOCK

Zbiory sztuki sakralnej na Wzgórzu Tumskim, klasycystyczna architektura podziwiana w godzinach nocnych, najstarsza szkoła w Polsce działająca nieprzerwanie od 1180 roku, największe zbiory secesji w tej części Europy i nocny spacer uliczkami urokliwego Starego Miasta. To tylko niektóre zaplanowane na Noc muzeów atrakcje, które czekają na mieszkańców miasta (czytaj więcej).

Muzeum Mazowieckie

– ekspozycje stałe SECESJI i ART DECO,
– wystawa multimedialna „X Wieków Płocka“,
– wystawy czasowe „Fortuny złotem, srebrem i papierem opisane” oraz „Kaligrafia sportu”,
– wydarzenia towarzyszące:

Dodatkowo koncerty duetu Anna Gut – klarnet i Piotr Kopietz – akordeon, scenki teatralne pt. „Pani Dulska“ w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.w Płocku, muzealny detektyw – zabawa dla dzieci i dorosłych, wypożyczalnia strojów historycznych (czytaj więcej).

Spichlerz

– Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”,
– Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji,
– Bolesław Biegas.

Muzeum Żydów Mazowieckich 

– wystawa czasowa prac malarskich, grafik i rysunków „Życie sztetla”,
– wydarzenia towarzyszące: scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Teatr Per Se, degustacja kawy po żydowsku, przygotowanej przez restaurację Estera.

Ratusz

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na zwiedzanie Ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim.

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Płocku zaprasza do Opactwa w godzinach 18.00 – 20.00 na zwiedzanie ekspozycji:
– Chrystus w sztuce,
– Skarbiec,
– U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia,
– Biblia Płocka,
– Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej (czytaj więcej).

Regionalne Muzeum Poczty

Regionalne Muzeum Poczty w Płocku zaprasza na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej, gdzie obejrzeć można będzie stare listy, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. Ta „podróż w czasie” pokazuje pracę dawnych pocztowców i historię rozwoju poczty w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat (czytaj więcej).

Muzeum Historii Medycyny

Muzeum Historii Medycyny zaprasza w godzinach 18.00-20.00 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego. Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tyś. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela „pokój starego doktora”- odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego. Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów, znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii (czytaj więcej).

Bazylika Katedralna 

Bazylika Katedralna zaprasza w godzinach 19.00-24.00. O pełnych godzinach wystąpią młodzieżowe zespoły muzyczne z 15 min programem, następnie 30 min po katedrze oprowadzał będzie ks. Stefan Cegłowski (czytaj więcej).

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zaprasza na:
– prelekcję na temat historii mariawityzmu i powstania Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku,
– zwiedzanie Katedry i katakumb,
– występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów,
– emisję filmu o Kościele Starokatolickim Mariawitów,
– zwiedzanie galerii zdjęć archiwalnych (czytaj więcej).

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zaprasza pod DOBRY ADRES! – Kościuszki 6. Instytucja jest z nami 80 lat! W roku jubileuszowym przypomni historię swojej siedziby! Wśród największych atrakcji: elitarne lekcje w Prywatnej Żeńskiej Średniej Szkole Zawodowej Bolesławy Jarząbkówny i Rocznej Szkole Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym prowadzone pod egidą Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Mariówki (czytaj więcej).

Płocka Galeria Sztuki

„Nocne /Mocne Metamorfozy”. W programie m.in.: oprowadzanie po wystawie „Archiwum wyobraźni”, malarskie metamorfozy: „Postaci-maski” (od kuchni) i  oprowadzanie po wystawie „Archiwum wyobraźni” (czytaj więcej).

Dom Broniewskiego

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego oraz spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Małachowianka

Nocne zwiedzanie zabytkowych części szkoły. W programie nocnego spaceru: zwiedzanie Auli z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego, Muzeum z reliktami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz wejście na gotycką wieżę. Podczas Płockiej Nocy Muzeów zwiedzający będą także mogli zakupić unikatowe publikacje dotyczące historii najstarszej szkoły w Polsce (czytaj więcej).

Jagiellonka

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wł. Jagiełły w Płocku zaprasza w godzinach 18.00-22.00 na nocne zwiedzanie. W programie zwiedzanie Muzeum Historii Jagiellończyków, zwiedzanie parteru – informacje o Jagiellończykach poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, II wojny światowej oraz Jagiellończykach – Żołnierzach Wyklętych (czytaj więcej).

Ekonomik

Zespół Szkół Ekonomiczno–Kupieckich im. L. Krzywickiego zaprasza do zwiedzania szkoły funkcjonującej od 95 lat. W ten wieczór„wehikułem czasu”, przenieść się będzie można do szkoły z dawnych lat i zajrzeć do dzienników, świadectw i podręczników pradziadków, dziadków i rodziców, spotkać nauczycieli i kolegów z tamtych czasów. Przedstawione zostaną stare fotografie, otwarte archiwa i kawiarnia, gdzie przy domowej szarlotce będzie można pogawędzić z mazowieckim regionalistą, Ireneuszem Szychowskim (czytaj więcej).

Włodkowic

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zaprasza na jedyną w swoim rodzaju (NIE)BEZPIECZNĄ NOC. Kampus Uczelni mieści się w centrum Płocka na terenie byłej jednostki wojskowej. Noc Muzeów stała się znakomitą sposobnością, by na chwilę obudzić w tym miejscu ducha wojskowości. Będzie ekspozycja stała, pokazy dynamiczne oraz wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (czytaj więcej).

Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy

Wystawa retrospektywna prac z wystaw „Mój Płock”, prezentująca najciekawsze fotografie Płocka, wykonane przez członków PTF, uhonorowane „Nagrodą publiczności” oraz wyłonione przez jurorów (czytaj więcej).

Wieża ciśnień

Wieża Ciśnień już po raz czwarty zaprasza na zwiedzanie swoich wnętrz podczas Płockiej Nocy Muzeów, od godziny 21.00 do 24.00 co pół godziny. W ramach wizyty będzie można odkryć jej historię, jak i wodociągów płockich, zobaczyć kamień węgielny odnaleziony podczas remontu oraz nocną panoramę Płocka (czytaj więcej).

Czerwony Atrament

Księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament zaprasza w godzinach 18.00 – 1.00 zwolenników nocnego zwiedzania. O godz. 20.00 zaplanowano wernisaż wystawy „Światłem i Pędzlem” – czyli wspólną wystawę malarstwa i fotografii płockich artystów Krystyny Falkowskiej i Andrzeja Witkowskiego.

ROCK 69

NOC VINYLI I GRAMOFONÓW. W programie: ekspozycja unikatowych płyt winylowych, prezentacja gramofonów, muzyka emitowana z winyli z komentarzem, idea budowy muzeum winyli w Płocku.

Ulica Tumska – namiot przy Muzeum Mazowieckim

Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.

Żegluga Płocka

Żegluga Płocka zaprasza na nocny rejs o godzinie 20.30. Ceny biletów: 12, 15 i 20 zł.

Ciuchcia Tumska

Ciuchcia Tumska zaprasza na nocne kursy o 18.30, 20.00, 21.30.

Parafia Ewangelicko-Augsburska

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku, zaprasza serdecznie w godzinach 16.00-19.00 na spotkanie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. W Kościele będzie można zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających historię Parafii w ostatnich latach, zobaczyć Biblie w różnych językach, a także dowiedzieć się o historii Reformacji, której jubileusz 500-lecia przypada w tym roku, historii ewangelicyzmu w Płocku, a także różnicach pomiędzy Kościołem Ewangelicko-Augsburskim a Kościołem Rzymskokatolickim. Będzie można także odwiedzić zabytkowy cmentarz. (czytaj więcej)

CIECHANÓW

Muzeum Szlachty Mazowieckiej

W programie wiele ciekawych atrakcji m.in. koncert akordeonowy w Muzeum w Gołotczyźnie, pokaz „Teatru ognia”, scenki codzienne z życia szlachty, a także warsztaty i inne niespodzianki. Między wszystkimi obiektami Muzeum tj. Zamkiem Książąt Mazowieckich, Budynkiem Ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61, a także oddziałem Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, będzie kursował specjalnie oznakowany, bezpłatny autobus.

Wystawy muzealne będą tego dnia dostępne całkowicie za darmo: ekspozycje zarówno w Ciechanowie, przy ul. Warszawskiej 61, w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, jak i w oddziale w Gołotczyźnie (czytaj więcej).

SIEDLCE

Muzeum Regionalne w Siedlcach

Siedleckie muzeum zaprasza w Noc Muzeów – bombowa noc „pod Jackiem” – spotkanie z zespołem „Teatr Lalki i Ludzie” z Supraśla. Wstęp za symboliczną złotówkę (czytaj więcej).

OSTROŁĘKA

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza serdecznie na „Noc Muzeów 2017 – Trach! Bach! Komiksu czas!”. Wydarzenie odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja 2017 r., od godz. 18.00 do 1.00 w budynku przy placu gen. J. Bema 8.

Motyw komiksu jest nawiązaniem do wystawy czasowej pt. „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” prezentowanej do końca czerwca w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dla naszych gości, jak co roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji (czytaj więcej).

ŻYRARDÓW

Noc Muzeów w Resursie

Już po raz piąty żyrardowska Resursa i Kręgielnia włączają się w to doroczne wydarzenie odbywające się pod patronatem Europejskiej Rady Europy. Europejska Noc Muzeów stwarza płaszczyznę spotkania dla placówek kulturalnych, w szczególności muzealnych z publicznością. Muzea tej nocy udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających (czytaj więcej).

Muzeum Mazowsza Zachodniego

Otwarcie wystawy 88 LAT Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród eksponatów pamiątki z pielgrzymek do Polski Papieża Jana Pawła II (relikwie III stopnia), Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka. Podczas wystawy zaprezentuje się Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, które otworzyło klasę stewardess, stewardów i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT (czytaj więcej).

PRUSZKÓW

Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 zaprasza na Noc Muzeów już od godziny 16:00. W programie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, zarówno pasjonaci historii II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, jak i miłośnicy historii Pruszkowa. Od godz. 16:00 w Muzeum Dulag 121 dla zwiedzających dostępna będzie wystawa stała, opowiadająca o Exodusie ludności cywilnej stolicy w kontekście historii Powstania Warszawskiego (czytaj więcej).

Noc Muzeów w Stacji Filtrów

Podczas spaceru zwiedzający będą mogli zobaczyć najciekawsze obiekty Stacji – wieżę ciśnień, wnętrze oryginalnych XIX-wiecznych filtrów powolnych oraz Zakład Filtrów Pospiesznych z lat 30. ubiegłego wieku. Wyjątkową okazją do zapoznania się z historią naszego przedsiębiorstwa będzie wizyta w Muzeum Wodociągów i Kanalizacji, w którym znajdują się unikatowe zbiory, m.in. przedwojenny strój nurka oraz oryginalne części maszyny parowej z 1900 r. Dodatkową atrakcją będzie degustacja warszawskiej kranówki w budynku pompowni. Przewodnikami wycieczek są pracownicy MPWiK w m.st. Warszawie S.A. (czytaj więcej).

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy

Podczas Nocy z Wikingami w ramach Europejskiej Nocy Muzeów nie zabraknie opowieści o ich wyprawach, życiu codziennym i wikińskiej sztuce żeglowania. Dla gości preferujących zajęcia praktyczne przeprowadzone zostaną warsztaty strugania łódek z kory, wiązania węzłów żeglarskich oraz zajęcia z pisania i odczytywania pisma runicznego. Nie zabraknie również pokazu gier planszowych oraz zabaw sprawnościowych (czytaj więcej).

SOCHACZEW

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Sochaczewskie Centrum kultury zaprasza na premierę książki „Sochaczew historia miasta”, spotkanie z autorami: Jakubem Wojewodą i Mariuszem Samborskim. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedzający mogą zobaczyć również otwarcie wystawy Grupy Artystycznej „Jutrzenka” kierowanej przez Przemka Stachowskiego działającej w Sochaczewskim Centrum Kultury, mini zoo-„Nocne ptaki drapieżne- sowy, puchacze, puszczyki” oraz artystyczny performance „Makro Dźwięki” – Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych prowadzonej przez Gamida Ibadullayev’a działająca w Sochaczewskim Centrum Kultury (czytaj więcej).

LEGIONOWO

Muzeum Historyczne w Legionowie

20 maja 2017 r. Muzeum Historyczne w Legionowie jak co roku weźmie udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. W tegorocznym programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji. W pawilonie Muzeum, przy ul. A. Mickiewicza 23 o godz. 17.30 odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „LOPP – Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej” poświęconej organizacji, która w niepodległej Polsce zrzeszyła społeczeństwo, przygotowując i szkoląc do obrony w przypadku kolejnego konfliktu (czytaj więcej).

WARKA

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

W tym roku muzeum równolegle świętuje swoje 50-lecie. Otwarcie Nocy Muzeów nastąpi w Pałacu – tu będzie można zobaczyć dwie ekspozycje stałe: „Kazimierz Pułaski i Wielcy Polacy w USA”, „Warka – miasto dotknięte historią”. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym zobaczymy wystawę malarstwa „Wareckie plenery”. W programie również „Nocne granie w CEMie” – koncert – Piosnek Leszka Owczarczyka, koncert Studium Wokalno-Instrumentalnego CANTABILE z Warki pod kierunkiem Mirosława Osiadacza oraz koncert „Obserwuję Świat” (czytaj więcej),

OPINOGÓRA

Muzeum Romantyzmu

Początek atrakcji zaplanowany został na godz. 17.00, a wśród nich będą: spektakl dla najmłodszych uczestników wydarzenia „Tymoteusz wśród ptaków”, przedstawienie lalkarsko-aktorskie w wykonaniu Wojciecha i Katarzyny Słupińskich, promocja tomiku wierszy Zygmunta Krasińskiego pisanych dla kobiet połączona z pokazem mody XIX-wiecznej z pracowni Nomina Rosae, koncert gitarzystki klasycznej Wiktorii Szubelak oraz koncert „Dawnych wspomnień czar” (czytaj więcej).

SIERPC

Muzeum Wsi Mazowieckiej

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, 20 maja 2017 r. w godz. 10.00–21.00, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do zwiedzania wystaw stałych i czasowych prezentowanych w skansenie, ratuszu oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. W skansenie w 11 zagrodach chłopskich z końca XIX i początku XX w. oraz dworze ziemiańskim zobaczyć będzie można wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. W poszczególnych izbach zaaranżowane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku (czytaj więcej).

ŁOMŻA

Muzeum Północno Mazowieckie (czytaj więcej)

18:00-24:00 – wystawy stałe: „Łomża. Wędrówka przez wieki”, „Światło z wdziękiem”, „Kurpiowskie osóbki”, „Bursztyn w dorzeczu Narwi”; wystawy czasowe: „Od tamborka do toporka”. Dary z lat 2006-2016 w zbiorach Działu Etnografii Muzeum w Łomży oraz Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie; „Pieśń ujdzie cało” – ilustracje do polskich pieśni patriotycznych; 19:00-23:00 – promocja książki Historie prawdziwe. Z Łomżą w tle Bogdana Duchnowskiego; kiermasz „Stopki”.

Galeria Sztuki Współczesnej

18:00 – otwarcie wystawy rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej (do 24:00).

Dom Środowisk Twórczych

18:00-22:00 – „Makulatura to nie śmieć – owady” wystawa pokonkursowa; otwarte warsztaty teatralne (Teatr Aktywny); 19:00 – „Poszukaj swojej jabłoni” – spektakl Grupy Teatralnej „Gesty”, scen. i reż. – Anna Starachowska, muz.: Anna Kaptór, Przemysław Starachowski.

Galeria pod Arkadami

18:00-22:00 – „Podróż do niepamięci” – wystawa Mariusza Wideryńskiego; „Galeria dobrej piosenki” – występy Studia Wokalnego eMDeK i Studia Piosenki PopArt działających przy MDK-DŚT w Łomży.

Muzeum Diecezjalne

18:00-21:30 – koncert uczniów Szkoły Muzycznej z Łomży; 18:00-23:45 – wystawa makiet kolejek, w tym kolejki ruchome – ks. Janusz Grygiel (pasjonat modelarz); wystawa fotografii Marka Kulikowskiego: „Boże Ciało w Myszyńcu”; „Węgierskie inspiracje”; 21:30 – koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora”

17:00-24:00 – „Domek Pastora” – Akcja! Sztuka!
17:00 integrowanie przez praktyczne działanie, czyli terapia przez sztukę /organizatorzy: Stowarzyszenie „Czas Rozwoju” i Klub Carpe Diem/ ; 19:00 – wystawa fotograficzna Marka Synowczyka „Tak to widzę” /organizatorzy: „JA i TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych, Iwo Świątkowski-Galeria Kreatywna

Galeria Aportia

18:00-23:00 – Malarstwo.

Galeria Kreatywna-Iwo Świątkowski

17:00-20:00 –„Portret w masce II”, wstęp od 18 lat.

Teatr Lalki i Aktora

19:00 – WIECZÓR W TEATRZE – spektakl Teatru Lalki i Aktora „MANDRAGORA”, reż. Joanna Gerigk (dla młodzieży i widzów dorosłych).

Miejska Biblioteka Publiczna

12:00-19:00 – kiermasz książek; 20:00 „Pasja życia” – spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem (reporter, eksplorator, podróżnik); konkurs z nagrodami „Z książką dookoła świata”; wystawa „Biblioteka. Miejsce tajemnicy”; wypożyczalnia, czytelnia, internet dostępne do 24:00.

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży

18:00-23:00 – zwiedzanie magazynów, prezentacja ciekawych dokumentów; 19:00 pokaz multimedialny „150-lecie powstania Guberni Łomżyńskiej”.

Liceum Plastyczne im. w. Kossaka

19:00-23:00 – otwarte drzwi pracowni artystycznych; kiermasz prac plastycznych.

Katedra Św. Michała Archanioła

20:00-23:00 zwiedzanie katedry i krypt pod prezbiterium.

Klasztor Kapucynów

20:00-23:00 – zwiedzanie kościoła i katakumb.

Centrum Kultury

17:00-22:00 – „Sfera rowera – trzeci wymiar dwóch kółek” fotografia stereoskopowa Tomasza Bielawskiego.

Radio Nadzieja

19:00-22:00 – zwiedzanie Radia i inne atrakcje.

Izba Historii Łomżyńskiego Sportu, Hostel MOSiR

19:00-20:00 – zwiedzanie wystawy dotyczącej łomżyńskiego sportu.

Biblioteka Pedagogiczna

18:00-24:00 – Kamishibai – Japoński Teatr Książki; gry planszowe; 19:00 spotkanie z Sylwestrem Nicewiczem – wystawa fotografii „Polowanie z obiektywem”.

Telewizja Narew

od 19:00 – pokaz filmów: „Akcja Pensjonat”, „Człowiek, który unieważnił klątwę”. Wystąp na żywo przed kamerą: skargi, żarty, zażalenia, pozdrowienia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

19:30-23:00 – wystawa malarstwa Elżbiety Bronowicz „Piękno Bożego Stworzenia’’;wystawa figurek Chrystusa Frasobliwego z prywatnej kolekcji.

Restauracja Na Farnej

18:00-24:00 – pokaz „Łomża w starej fotografii”, występ zespołu akustycznego DEEP.

Restauracja Retro

21:00 – występ słuchaczy Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego Szkoła Talentów w Białymstoku /Adrianna Rogalska, Oskar Chlabicz, Anna Baczewska, Magdalena Kocoń i Paulina Kmieć.

Hotel Gromada

18:00-24:00 – wystawa i sprzedaż obrazów ze zbiorów „Stopki”;

18:00-23:00 – „Majówka na żywo przy blasku gwiazd”

Muzeum Przyrody

15:00-24:00 – wystawy stałe i czasowe; 16:00 – spotkanie z Anną Kamińską – autorką książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”; 17:00 – prelekcja Teresy Grużewskiej „Jak żyć w zmienionym środowisku? Co jeść, jak i dlaczego?”; 18:00 – prelekcja Marcina Rydzewskiego „Drozdowo i jego mieszkańcy w starej fotografii”; 19:00 – koncert Chóru AMICI pod kier. Anny Kurowskiej; 20:00 – pokaz karmienia piranii; 21:00 – filmy przyrodnicze.

NOWY DWÓR MAZOWIECKI

Nowodworski Ośrodek Kultury

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na NSJ Łukasz BOROWICKI QUARTET – Wandering flecks. Kwartet Łukasza Borowickiego to międzynarodowy, polsko-duński zespół, złożony z aktywnych muzyków, absolwentów duńskich konserwatoriów muzycznych. To zespół grający autorski współczesny jazz czerpiący swoją inspirację z bogatej tradycji muzyki jazzowej – zarówno amerykańskiej jak i europejskiej – w formacie dość tradycyjnym (trąbka/flugelhorn, gitara, kontrabas i perkusja. Wstęp wolny (czytaj więcej).

OTWOCK

Muzeum Ziemi Otwockiej

Możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum, obejrzenia wystaw, które na co dzień znajdują się poza ekspozycją, prezentacja skansenu militarnego. Wydarzenie w ramach Festiwalu Świdermajer. Poza tym w programie: „Szok! Niedowierzanie! Konsternacja! czyli Skandale przedwojennego Otwocka” – spacer historyczny po Otwocku poprowadzi Sebastian Rakowski oraz „Frywolitka” Elżbiety Jurzysty – otwarcie wystawy (czytaj więcej).

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim zaprasza w sobotę na Piknik Historyczny w Otwocku Wielkim w ramach Nocy Muzeum 2017. W programie obozowisko wojskowe z XVII w., o 20 zaplanowano odegranie „Wielkiej Bitwy o Pałac Bielińskich”, a o 22 pokaz Fire Show (czytaj więcej).

GRODZISK MAZOWIECKI

Grodzisk szykuje Noc Muzeów Grodzisk Pod Gwiazdami. Od godziny 16 będzie można uczestniczyć w warsztatach filmowych, zobaczyć pokaz machin optycznych, wziąć udział w sesji fotograficznej. Wieczorem na uczestników czeka objazdowe kino nieme, spacer „Filmowy Grodzisk” i pokaz filmu „Generał” (czytaj więcej).


CZYTAJ TEŻ:

234 placówki do zwiedzenia w Warszawie w Noc Muzeów [lista]

Zabytkowym autobusem i tramwajem na Noc Muzeów w stolicy

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone