SŁUCHAJ ONLINE
MENU

NInA: połączenie z Filmoteką Narodową to szkoda dla kultury

fot. Pixabay

Rada Narodowego Instytutu Audiowizualnego zaapelowała w czwartek do ministra kultury Piotra Glińskiego o rozważenie decyzji dotyczącej planowanego połączenia NInA i Filmoteki Narodowej. Byłoby to „niekorzystne dla polskiej kultury” – ocenili.

Pismo podpisali w imieniu Rady Narodowego Instytutu Audiowizualnego: Agnieszka Holland (przewodnicząca), Jan Mueller i Edward Miszczak. Jak podkreślili autorzy listu otwartego do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, „NInA jako instytucja łącząca misję archiwum, producenta i kuratora treści audiowizualnych związanych z różnorodnymi gałęziami kultury jest wzorcowym przykładem funkcjonowania archiwum audiowizualnego XXI wieku”.

„Szkoda dla kultury polskiej”

Pomysł połączenia „misji Instytutu z zadaniami Filmoteki Narodowej – posiadającej ogromny potencjał archiwalny, ale także balast organizacyjny, związany z koniecznością bieżącej cyfryzacji kilometrów analogowych taśm, jest dużym zagrożeniem dla podejmowanych przez NInA działań” – uznali. Sygnatariusze listu przekonują że planowana fuzja będzie redukcją potencjału NInA i FN i utrudni publiczny dostęp do zasobów obu instytucji. „Odrębne strategie zarządzania archiwum: cyfrowego w przypadku NInA i analogowego w przypadku Filmoteki nie będą ze sobą kompatybilne, co przyniesie szkodę dorobkowi audiowizualnemu kultury polskiej” – ocenili, apelując do ministra o „ponowne przemyślenie swojego zamiaru”.

Ma powstać FINA

 

W wyniku połączenia Filmoteki Narodowej z NInA zostanie utworzona Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). W ocenie resortu kultury skutkiem połączenia będzie lepsza i bardziej kompleksowa ochrona polskiego dziedzictwa filmowego. „Ponieważ NInA ma wspaniały sprzęt, wspaniałe doświadczenie cyfryzujące, a Filmoteka ma potężne zasoby, które wymagają cyfryzacji, połączenie tych instytucji przyniesie po prostu duże korzyści dla szybszego udostępniania polskiego dorobku kinematograficznego i tworzenia kolejnych zasobów w następnych latach” – przekonywał wiceminister kultury Jarosław Sellin.

„Charakter techniczny nowelizacji”

Połączenie FM i Narodowego Instytutu Audiowizualnego było pierwotnie planowane na 1 marca, ale – jak informowało MKiDN – nastąpi to 10 maja. Jak uzasadniano, przesunięcie to wynika z konieczności uchwalenia wcześniej nowelizacji ustawy o kinematografii. Drugie czytanie projektu ma się odbyć w czwartek, niewykluczone, że Sejm będzie nad nim głosował w piątek. Jak wyjaśniał Sellin, nowelizacja ma charakter techniczny, a jej istotą jest zmiana nazwy Filmoteka Narodowa na „Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny” w ustawach, gdzie nazwa FN figuruje.

Filmoteka Narodowa to państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest ochrona dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii (m.in. gromadzenie zbiorów filmowych – taśm, scenariuszy, scenopisów, książek o tematyce filmowej, plakatów, fotosów) oraz upowszechnianie kultury filmowej.

Narodowy Instytut Audiowizualny rozpoczął działalność w 2005 r. jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA). W 2009 r. decyzją ministra kultury instytucja została przemianowana na Narodowy Instytut Audiowizualny, którego misją jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Dyrektor NInA Michał Merczyński jest przeciwny decyzji ministerstwa kultury o połączeniu NInA i FN.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone