Nie będzie postępowania ws. braku publikacji wyroku TK

  • 27.04.2016 13:08

  • Aktualizacja: 21:38 25.07.2022

Warszawska Prokuratura Okręgowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez szefową rządu i Rządowe Centrum Legislacji. Poinformowała o tym w komunikacie na stronie internetowej.

Chodzi o orzeczenie z 9 marca, które uznawało, że grudniowa ustawa uchwalona przez obecny Sejm jest niezgodna z Konstytucją. W komunikacie praskiej prokuratury napisano, że śledczy nie dopatrzyli się znamion niedopełnienia obowiązków przez premier bądź pracowników RCL. Nie stwierdzono bowiem, aby doszło do narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym. Uznali także, że nieopublikowanie wyroku nie wystarcza, by stwierdzić, że wyczerpane zostało znamię działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.


Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wskazuje, że prezentowanie stanowiska jednej ze stron sporu konstytucyjnego nie może być traktowane jako działanie, które umyślnie narusza publiczny interes, lecz nawet - w subiektywnej ocenie, popartej prawnymi ekspertyzami konstytucjonalistów - może uchodzić za ochronę tego interesu. Prokuratura nie jest zaś organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym - czytamy w stanowisku praskich śledczych. Postanowienie jest prawomocne.


Rząd nie publikuje marcowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, bo - według niego - nie był to wyrok, gdyż wydano go z naruszeniem prawa. Opublikowanie orzeczenia zarekomendowała między innymi Komisja Wenecka, której przedstawiciele badali w Polsce tryb prac nad ustawą o Trybunale.

Źródło:

IAR

Autor:

RDC