SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017 wręczone. „Wołyń” najlepszym filmem

fot. Thomas Berg/flickr CC-BY 2.0

„Wołyń” został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego polskiego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojciecha Smarzowskiego. Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna za kreacje w filmie „Ostatnia rodzina” otrzymali Orły 2017 dla najlepszego pierwszoplanowego aktora oraz najlepszej pierwszoplanowej aktorki.

Statuetki, potocznie nazywane „polskimi Oscarami”, są przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 przedstawicieli branży filmowej.

„Wołyń” bezkonkurencyjny

Za najlepszy film uznano „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który otrzymał także statuetkę za najlepszą reżyserię. „Wołyń” został nagrodzony również w kategorii Dźwięk (Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela) oraz za najlepszy montaż (Paweł Laskowski). Za autora najlepszych zdjęć uznano Piotra Sobocińskiego juniora. Laureatem Orła w kategorii scenografii został Marek Zawierucha. „Wołyń” otrzymał również nagrodę publiczności, Orła za najlepszą muzykę odebrał Mikołaj Trzaska. W kategorii Najlepsze Kostiumy otrzymały: Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek oraz Agata Drozdowska. Łącznie obraz Smarzowskiego był nominowany w 13 kategoriach, otrzymał dziewięć statuetek.

„Ostatnia rodzina” doceniona

Wyróżnienie za najlepszą główną rolę męską otrzymał Andrzej Seweryn za rolę w filmie „Ostatnia rodzina”. Za odtwórczynię najlepszej głównej roli kobiecej uznano Aleksandrę Konieczną w obrazie „Ostania rodzina”. Orła w kategorii Kino Europejskie otrzymał film zatytułowany „Syn Szawła” w reżyserii Laszlo Nemesa. Wyróżnienie za najlepszy scenariusz odebrał Robert Bolesto za film „Ostatnia Rodzina”. Orłem za najlepszy serial fabularny uhonorowano Łukasza Palkowskiego za serial „Belfer”.

W kategorii Odkrycie Roku Orła otrzymał Jan P. Matuszyński za film „Ostatnia Rodzina”. W kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca nagrodę przyznano Agacie Kuleszy za rolę w filmie „Jestem Mordercą”. Za najlepsza drugoplanową rolę męską Orła odebrał Arkadiusz Jakubik za rolę w „Jestem mordercą”. W kategorii Film Dokumentalny Orła odebrała Anna Zamecka za film „Komunia”.

Manifest polityczny

W trakcie gali członkowie członkowie Polskiej Akademii Filmowej zwrócili się do rosyjskich władz z prośbą o uwolnienie rosyjskiego reżysera Olega Sencowa uwięzionego i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Uczestnicy uroczystości podnieśli żółte kartki z napisem „Uwolnić Olega Sencowa”. Reżyser protestował na Majdanie, następnie występował przeciwko aneksji przez Rosję Krymu, gdzie mieszkał. W maju 2014 roku został aresztowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i oskarżony o terroryzm. Reżyser nie przyznał sie do zarzucanych mu czynów.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone