SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nadzór budowlany wstrzymał budowę metra na Woli. Wojewoda: to odpowiedzialność inwestora

fot. Metro Warszawskie

Budowa metra na warszawskiej Woli wstrzymana – tak zdecydował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ma wątpliwości co do własności działki, przez którą ma przebiegać tunel.

Decyzja dotyczy stacji Księcia Janusza. Inspektor uznał – po interwencji Spółdzielni Mieszkaniowej „Koło” i Towarzystwa Ochrony Przyrody – że sprawie należy się przyjrzeć.

Zastępca głównego inspektora, Norbert Książek przekonuje, że decyzja urzędu nie jest bezpodstawna.

Metro Warszawskie nie było w stanie udowodnić, że posiada działkę, na której budowana jest stacja. Spółdzielnia twierdzi, że to ona jest właścicielem gruntu.

Wiceprezydent Renata Kaznowska jest oburzona. – To sparaliżuje budowę metra i życie mieszkańców Woli oraz Bemowa – mówi. Dodaje, że pismo nadal nie trafiło do ratusza. Urzędnicy wiedzą o nim tylko z mediów.

Rzeczywiście, wojewoda przez dziewięć miesięcy analizował wszystkie dokumenty, zanim wydał pozwolenie. Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewnia, że zespół wojewody traktuje sprawę priorytetowo.

Miasto zaapelowało jednocześnie do wojewody o stworzenie sztabu kryzysowego, który podejmie natychmiastowy plan działań.

Wojewoda: odpowiedzialność inwestora

Podtrzymuję swoje zdanie – pozwolenie na budowę wydałem zgodnie z prawem – tak wojewoda mazowiecki komentuje uchylenie pozwolenia na budowę zachodniego odcinka drugiej linii metra. – Sprawdzenie własności nie jest moim zadaniem. To inwestor, podpisując się, bierze pełną odpowiedzialność – przekonuje Zdzisław Sipiera.

Jednocześnie wojewoda zapowiedział chęć współpracy z urzędem miasta i zaprosił na spotkanie wiceprezydent Renatę Kaznowską, żeby ustalić dalszy plan pracy przy budowie metra. Spotkanie ma się odbyć jutro.

Rozbudowa

Według planów miasta do 2019 r. centralny odcinek II linii metra ma zostać rozbudowany o sześć stacji – to tzw. etap 3+3. W kierunku Bemowa, z ronda Daszyńskiego, trzy planowane stacje to: „Płocka”, umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; „Młynów”, planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny; „Księcia Janusza” pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Ten odcinek metra rozbuduje turecka firma Gulermak za ponad 1,1 mld zł.

Z kolei w kierunku Targówka centralny odcinek II linii metra zostanie rozbudowany o trzy stacje nazywane: „Szwedzka”, pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; „Targówek” w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego: „Trocka” w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Stacje wybuduje włoska firma Astaldi za ponad 1 mld zł.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone