Ministerstwo chce walczyć z paragonami kelnerskimi. "Zły restaurator wypiera dobrego"

  • 19.10.2017 18:28

  • Aktualizacja: 14:20 15.08.2022

- Zmieniamy przepisy o zakupie kontrolowanym. Myślę, że doprowadzą one do ograniczenia szarej strefy. Przedsiębiorca restauracyjny, który płaci uczciwie podatki, po prostu ma mniejszą rentowność, niż ten, który na podatkach oszukuje. Przez to zły restaurator wypiera dobrego - mówił w "Poranku RDC" wiceminister finansów Paweł Gruza.
Jak powiedział gość RDC, należy przyznać, że "jak dzieci wyjechały na wakacje, to korzystaliśmy z usług restauracyjnych i zadziwiająca jest ilość tzw. paragonów kelnerskich wydawanych w zamian za paragony fiskalne". - Potrzebna jest tutaj zmiana świadomości, także młodych ludzi, którzy często w swojej pierwszej pracy spotykają się z pełnym nadużyciem podatkowym - zauważył Gruza.

Ocenił, że z jednej strony osoby te często są zatrudnianie "na lewo". - Potem mają dochody z napiwków - które też są dwuznaczne, ale na to machnijmy już ręką - natomiast na końcu jest to, że nie wydają paragonów fiskalnych, czyli oszukują na rzecz restauracji, w której pracują. Jest to demoralizujące dla młodego pokolenia. Już w pierwszej pracy ci ludzie spotykają się z wszechstronnym nadużyciem podatkowym - podkreślił wiceminister finansów.

"Zły restaurator wypiera dobrego"

- Zmieniamy przepisy o zakupie kontrolowanym. Myślę, że doprowadzą one do ograniczenia szarej strefy. Przedsiębiorca restauracyjny, który płaci uczciwie podatki, po prostu ma mniejszą rentowność, niż ten, który na podatkach oszukuje. Przez to zły restaurator wypiera dobrego - powiedział gość RDC.

Dodał, że docelowo sprzedaż detaliczna - tak jak w innych państwach - praktycznie w czasie rzeczywistym będzie raportowana do fiskusa. - W wielu krajach to działa. To kwestia możliwości wymiany starych kas na nowe - zaznaczył Paweł Gruza.

Pytany przez Grzegorza Chlastę, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie, przyznał, że "jest to proces kilkuletni".

Źródło:

RDC

Autor:

mg