SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
07:00 - 10:00
Niedzielny Poranek
prowadzi: Beata Jewiarz
Beata Jewiarz

Mazowsze: tysiące nauczycieli zostanie bez pracy, setki ze zmniejszoną liczbą godzin

fot. Pexels

Według szacunków napływających z całego województwa, bez pracy zostaną tysiące nauczycieli. Tylko w Warszawie pracę straciło już ponad 1000 z nich.

Nauczyciele mają powody do niezadowolenia – w związku z likwidacją gimnazjów część z nich straci pracę, a części zostanie obcięta liczba godzin lekcyjnych.

Warszawa

Ponad dwa tysiące pracowników warszawskich szkół zostanie zwolnionych w związku z reformą edukacji – takie informacje podaje stołeczny Ratusz. Wśród nich 1200 to nauczyciele języków polskiego, angielskiego i wychowania fizycznego, a 900 – to pracownicy administracyjni. – Kolejni nauczyciele mają zmniejszoną liczbę godzin, więc muszą łączyć pracę w różnych placówkach – dodaje Katarzyna Pieńkowska z Urzędu Miasta.

Wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński uważa, że najgorsze dla uczniów są zmiany nauczycieli.

Ratusz dodaje, że to na razie szacunkowe dane, które mogą się zmienić na początku września.

Pomoc Urzędu Pracy

Do pomocy nauczycielom, którzy w związku z reformą edukacji stracili pracę, przygotowany jest warszawski Urząd Pracy. Organizuje on kursy dla nauczycieli, którzy chcą zmienić kwalifikacje. Może też dofinansować studia podyplomowe. – W wakacje uruchamiamy też specjalne punkty pomocy – informuje wicedyrektor urzędu Lech Antkowiak.

Radom

Rekordowe zwolnienia nauczycieli w Radomiu. Pracę może stracić nawet 124 osób, a 364 może pracować w niepełnym wymiarze godzin. – Liczyliśmy na bardziej optymistyczne dane – mówi Anna Ostrowska, szefowa wydziału edukacji w radomskim magistracie.

Urząd Miasta zapewnia, że nauczyciele, którzy stracą pracę, będą pierwsi w kolejce jeśli w którejś szkole zwolni się miejsce.

Płock

10 nauczycieli z gimnazjów i dwóch z liceów straci prace od września tego roku. Kilkudziesięciu osobom nie zostaną przedłużone umowy. – Około stu nauczycieli będzie miało ograniczony wymiar zatrudnienia – mówi wiceprezydent, Roman Siemiątkowski.

W ratuszu ma zostać utworzona baza danych nauczycieli bez pracy i wolnych miejsc w szkołach.

Ostrołęka i Ciechanów

Ostrołęka i Ciechanów jak zielone wyspy dla nauczycieli – w związku z reformą oświaty prawdopodobnie żaden nauczyciel nie straci pracy. – Wszystko wskazuje na to, że nie będzie zwolnień – mówi dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, Mirosław Rosak.

Dyrektor podkreśla jednak, że ostateczne decyzje zapadną w sierpniu.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone