SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze malowane mikrofonem. Wspomnienia Józefa Sobieckiego w „Poranku RDC”

Jest ktoś, kto nagrał wszystkich liczących się twórców ludowych na Kurpiach. Gościem Grzegorza Chlasty w „Poranku RDC” był Józef Sobiecki – człowiek, który przez 40 lat nagrywał Kurpiów na magnetofon. Wieloletni redaktor Radia dla Ciebie napisał również książkę pt. „Dźwiękowe ścieżki pamięci: wspomnienia radiowca. Cz. 1, Kurpie” i jest laureatem Nagrody Kolberga za rok 2017.

Jak wspominał w „Poranku RDC” Józef Sobiecki, jego przygoda z Kurpiami zaczęła się w 1968 roku, kiedy odwiedził wieś o nazwie Charciabałda. – Nazwa ta świadczy o królewskiej przeszłości Kurpiów, o ich godności i wolności – zaznaczył.

Dodał, że kultura ludu kurpiowskiego jest bardzo barwna i kolorowa. – Niezwykle bogata jest również ich gwara – do dzisiaj uczą się jej dzieci, wydawane są podręczniki i płyty. Organizowane są również konkursy gadek kurpiowskich dla dzieci i okazuje się, że świetnie potrafią one naśladować to, co przez wieki robili ich przodkowie – podkreślił gość RDC.

„Ogólnonarodowe bogactwo”

Jak zauważył, obok gadek są również legendy i bajki kurpiowskie. – To jest kilkaset stron, co świadczy o ogromnym bogactwie kultury kurpiowskiego ludu – to bogactwo nie tylko Kurpiów, ale ogólnonarodowe – ocenił.

Wspomniał, że do tej kultury sięgali Karol Szymanowski, Witold Lutosławki czy Michał Kazimierz Górecki. – Nie wspomnę już o Karolu Sygietyńskim, który pieśni i tańce kurpiowskie wprowadził do pierwszego repertuaru zespołu pieśni i tańca „Mazowsze” i w ten sposób obleciały one niemal cały świat – powiedział w „Poranku RDC” Józef Sobiecki.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone