SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
07:00 - 10:00
Niedzielny Poranek
prowadzi: Beata Jewiarz
Beata Jewiarz

Narodowe Święto Niepodległości. Jak wygląda polski patriotyzm? „Zawsze kształtował się różnymi ścieżkami”

Marsz Niepodległości
fot. Pixabay

Czy patriotyzm jest jeden, czy są różne jego rodzaje, np. prawicowy i lewicowy? O tym rozmawiali goście audycji „Uwaga rozproszona” – Jan Mencwel (Magazyn „Kontakt”) i Piotr Pałka (Rebelya).

Marsz Niepodległości, organizowany przez narodowców, w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Zarówno na początku marszu, jak i na jego zakończenie zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” – organizator demonstracji, oraz zaproszonych gości. Z kolei prezydent Andrzej Duda nie skorzystał z zaproszenia do udziału w Marszu, ponieważ w tym czasie będzie uczestniczył w uroczystościach w Białej Podlaskiej.

Jak tłumaczy Jan Mencwel, organizatorzy Marszu Niepodległości zastrzegają, że tegoroczne hasło w żaden sposób nie wiąże się z ksenofobią.

– Do tej pory organizatorzy zdawali sobie sprawę, że nie służy im obecność takich ekstremów podczas Marszu i rzeczywiście przynajmniej zeszłoroczny odbył się bez wyraźnych haseł ksenofobicznych, to w tym roku przeszli do kontrofensywy jakby na fali zainteresowania kontrowersji wokół przyjęcia uchodźców przez Polskę. Postanowili zagospodarować negatywne emocje jakiejś części społeczeństwa i wprost do tego się odwołują – wyjaśnia.

„Multi-kulti to niejedyny model”

Z kolei Piotr Pałka nie przejmuje się „biciem piany między środowiskami narodowymi a lewackimi”. Jego zdaniem w polskim społeczeństwie jest niewiele ksenofobii.

Kryzys uchodźczy coraz bardziej będzie nam pokazywał, że także kraje, które lewica czy neoliberałowie stawiali nam jako wzorzec zachłystywania się tym, że istnieją inne kultury, tak jakbyśmy wcześniej o tym nie wiedzieli, to bardzo często model doprowadzający do błędnych decyzji politycznych i głoszenia szkodliwych ideologii – mówi.

Dodaje, że nie ma co doszukiwać się ukrytych znaczeń w tegorocznym haśle Marszu Niepodległości. – Nie widzę w nim ksenofobii. Polska myśl narodowa istnieje od stu lat i oczywiście ma swoją śladową historię ksenofobiczną, ale nie jest ona dominująca – zaznacza Pałka.

„Problem leży gdzie indziej”

Jan Mencwel twierdzi, że wielokulturowość nie jest aż takim problemem jak manipulacje, do których dochodzi w Internecie i prawicowych mediach, np. pomijanie niektórych faktów.

– Uważam, że zarzucanie „lewakom” tego, że próbujemy wmówić Polakom, że jest model multi-kulti, jest fałszywe (…). Jeżeli Ruch Narodowy boi się, że jakimkolwiek zagrożeniem dla polskości jest liczba 7 tysięcy muzułmanów, których przyjmiemy, czy nawet 77 tysięcy, to ja bym bał się, że panowie narodowcy niewystarczająco doceniają polskość, skoro uważają, że może rozpuścić się w tak niewielkiej liczbie obcych – twierdzi Mencwel.

Jaki jest polski patriotyzm?

Zdaniem Jana Mencwela w Polsce nie można mówić o jednorodnym patriotyzmie. – Jeżeli popatrzymy na strefę czysto symboliczną, to tutaj zaczyna dominować model propagowany przez Ruch Narodowy, który wiąże się z otwartą, niekamuflowaną ksenofobią (…). To jest wyzwanie dla tych osób, które czują się patriotami, a nie podpisują się pod tymi hasłami, żeby stworzyć taki model i żeby był on obecny – mówi.

– Polski patriotyzm się nie rozpadł, ale zawsze kształtował się różnymi ścieżkami – twierdzi Piotr Pałka. – Myślę, że ważnym elementem patriotyzmu, który może łączyć różne wrażliwości, jest szacunek dla wspólnej historii i tu widzę poważne pęknięcia – komentuje.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone