SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Marek Opioła w RDC: widać, że współczesny konflikt zbrojny przeniósł się do sieci

fot. RDC

– Po tym, co dzieje się od przynajmniej trzech lat widać, że współczesny konflikt zbrojny przeniósł się do sieci – mówił w „Poranku RDC” Marek Opioła, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Tworzone w Polsce wojska cybernetyczne mają w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej tysiąc żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni – mówił w październiku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że na ich utworzenie przeznaczonych zostało 2 mld zł. Jak mówił, Polska podjęła decyzje m.in. o utworzeniu wojsk cybernetycznych, o zwiększeniu zobowiązań Narodowego Centrum Kryptologii, o powołaniu biura ds. organizacji wojsk cybernetycznych oraz pełnomocnika MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, którym został Bartłomiej Grabski.

Wojna w sieci

Moglibyśmy powiedzieć, że za cyberbezpieczeństwo powinno odpowiadać Ministerstwo Cyfryzacji. Ale mamy też służby specjalne, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w której kompetencjach jest także cyberbezpieczeństwo, mamy też MON – komentował w RDC Marek Opioła. – Po tym, co dzieje się od przynajmniej trzech lat widać, że współczesny konflikt zbrojny przeniósł się do sieci, więc tego typu formacje są potrzebne, dobrze że minister zauważył potrzebę utworzenia małej komórki, która będzie odpowiadała na nowe zagrożenia – mówił gość audycji.

Połączenie służb specjalnych

Grzegorz Chlasta przypomniał, że ma powstać Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, która scali wszystkie służby specjalne w Polsce. – Czekamy na projekt ustawy – powiedział Opioła zapytany o to, kiedy dojdzie do utworzenia nowej instytucji. – To bardzo ciekawy projekt. Powinniśmy się zastanowić nad funkcjonowaniem całego systemu bezpieczeństwa i usytuowaniem go w naszej strukturze rządowej – komentował. Dodał, że w skład ABN nie weszłoby Centralne Biuro Antykorupcyjne. – CBA ma swoje zadania, swoją rolę, to służba, która ma inny charakter – zaznaczył.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone