SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Małgorzata Gosiewska: miejsce dla pomnika smoleńskiego wskazali sami Polacy

fot. RDC

– Przychodząc na Krakowskie Przedmieście 10 kwietnia i w kolejne dni, Polacy pokazali swoją wolę – powiedziała w Radiu dla Ciebie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości nie zdementowała słów Jacka Sasina, który przyznał, że rozważa usunięcie pomnika księcia Józefa Poniatowskiego, aby na jego miejscu postawić pomnik Lecha Kaczyńskiego. – Na dzień dzisiejszy jest ogłoszony konkurs na projekt. Po tylu latach nareszcie jest szansa na to, aby stanął pomnik poświęcony ofiarom smoleńskim i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedziała posłanka. Dodała jednak, że miejsce – Krakowskie Przedmieście – wskazali sami Polacy. – Przychodząc przed Pałac Prezydencki 10 kwietnia, i w kolejne dni pokazali swoją wolę – dodała.

Obywatel kontra państwo

– Po ośmiu latach rządów PO, stan państwa jaki zastaliśmy wymagał natychmiastowych zmian. Nadal jest dużo do zrobienia – przyznała posłanka. Jak powiedziała, przez lata obywatele musieli zmagać się z bezdusznością państwa. – Wiele działań było antyobywatelskich. Przewlekłość postępowań sądowych, zawiła administracja urzędów skarbowych – to wszystko spadło na obywatela, który nie miał żadnej ochrony ze strony kraju – dodała. Jak przyznała, PiS kładzie nacisk na dobre prawo. Zdaniem posłanki, właśnie teraz jest czas na dyskusje. – O tym, jak będzie wyglądała reforma sądownictwa będzie decydował parlament i prace legislacyjne. Trwają rozmowy i konsultacje – powiedziała.

„MSZ musi się zmienić”

Wiele sektorów życia Polaków podlegało zmianom. Powstawały nowe służby, zmieniały się ministerstwa, a MSZ nie – powiedziała. Polityka zagraniczna, zdaniem Gosiewskiej, wymaga restrukturyzacji. – Służba dyplomatyczna powinna pozostać służbą – powiedziała posłanka, podkreślając, że obowiązkiem pracowników resortu spraw zagranicznych jest obrona interesu polskiego. – Politycy, dziennikarze, korespondenci zagraniczni dziwią się, że w polskiej dyplomacji wciąż działają ludzie związani z PRL. Przez lata rządów PO, ze wstydem słuchaliśmy kandydatur na stanowiska ambasadorów, których zadaniem było wyłącznie podporządkowanie się władzom Unii Europejskiej – wyjaśniła, dodając, że MSZ musi się zmienić. – Przeprowadzimy reformę służby zagranicznej. Skończymy z PRL, zamykamy ten etap. Ludzie związani z poprzednim systemem nie znajdą swojego miejsca w nowym ministerstwie – powiedziała, wyjaśniając, że będzie to zmiana pokoleniowa i merytoryczna.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone