SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Lud Rohingya. Czy ta prześladowana mniejszość w ogóle istnieje?

fot.Wikimedia CC-BY-SA-2.0

Rohingya – to lud uznany za najbardziej prześladowaną mniejszość etniczną na świecie. Dlaczego? Na czym polega tragedia mieszkańców birmańskiego Arakanu w „Popołudniu RDC” wyjaśnił dr Michał Lubina z Centrum Studiów Polska-Azja.

Podstawową osią sporu i coś co powoduje nieszczęście tego ludu, ogniskuje się wokół pytania: czy ten lud w ogóle istnieje? Przeciwnicy uważają, że nie ma czegoś takiego jak osobny byt Rohingya. Dla nich to są Bengalczycy – wyjaśnił na początku audycji Michał Lubina.

Co to za lud?

Lud Rohingya mieszka w zachodniej części Birmy, w Arakanie. I stanowi od 10 do 30 procent populacji tego regionu.

Arakan to region nadmorski, ale górami odcięty od reszty kraju. I w odróżnieniu od Birmy – geograficznie zamkniętej na świat – Arakan czerpał swoje bogactwo z handlu – zaznaczył Michał Lubina. I właśnie między innymi ten fakt, jest przyczynkiem do problemu, który pojawił się w XIX wieku. – Postawiono pytanie: czy ten lud to potomkowie dawnych kupców, którzy przybywali na te tereny od wieków, czy potomkowie imigrantów bengalskich? – mówił Michał Lubina.

Czas nacjonalizacji

Kluczowy dla sprawy ludu Rohingya był czas brytyjskiej kolonizacji. Następnie okres, kiedy Birma uzyskała niepodległość i ostatecznie rok 1962. – Właśnie wtedy – gdy władzę przejęła junta birmańska – ostatecznie uznano, że lud Rohingya to nie mniejszość i zaczął się proces nacjonalizacji – zaznaczył gość Tomasza Kwaśniewskiego.

Birmańczycy uznali Rohingy’ów za bengalskich imigrantów, potomków tych, którzy razem z Brytyjczykami podbijali ich zmienię. Rohingyowie z kolei dowodzą, że Arakan to ich zmienia od wieków. Faktów ustalić się nie da.

W roku 1978 i następnie w 1991 lud Rohingya został przesiedlony do Bangladeszu. Później pozwolono im wrócić, ale nie oddano ziemi. Zrobiono dla nich obozy. Odebrano prawa. – Ważny jest tu element interwencji międzynarodowej. Przez 20 lat obyło się bez większego wrzasku świata. Zmieniło się to w 2012 roku – powiedział Michał Lubina.

Co się zmieniło trzy lata temu? I dlaczego lud Rohingya nadal jest prześladowany? Posłuchaj całej audycji.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone