SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jerzy Kwieciński: szanse Polski na organizację targów Expo 2022 są ogromne

fot. RDC

– Nasze szanse są ogromne – wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński liczy na to, że targi międzynarodowe Expo 2022 odbędą się w Łodzi. W walce o organizację Expo 2022 konkurujemy z amerykańskim Minneapolis oraz Buenos Aires w Argentynie. Wyboru dokona Biuro Wystaw Międzynarodowych składające się z przedstawicieli 169 krajów.

Polska i miasto Łódź ubiegają się o organizację International EXPO w 2022 roku. To tzw. małe Expo, które odbywa się co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

– Starania Polski i Łodzi o organizację wystawy Expo 2022 to pokazanie sukcesu udanej transformacji ustrojowej i gospodarczej – mówi Jerzy Kwieciński.

Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Jednym z jego centralnych punktów jest zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 zamieniony w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych. O organizację wystawy Łódź rywalizuje ze stolicą Argentyny – Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis.

– Wszystkie siły dyplomatyczne są zaangażowane w sprawę – podkreśla wiceminister rozwoju regionalnego.

Kluczowym zadaniem strony polskiej jest pozyskanie poparcia 169 krajów członkowskich BIE, które organizuje wystawy EXPO. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. Głosowanie zaplanowane jest na 15 listopada.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone