SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Prezydent zrobił dwa małe kroki dla człowieka, ale duży krok dla obrony demokracji w Polsce”

fot. Pixabay

– Przede wszystkim najważniejsze jest, że prezydent wysłuchał społeczeństwa obywatelskiego, tych dziesiątek tysięcy Polek i Polaków, którzy wylegli na ulice już kilka dni temu – tak decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS skomentował w RDC Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD.

– Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – powiedział w poniedziałek prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym (czytaj więcej).

– Przede wszystkim najważniejsze jest, że prezydent wysłuchał społeczeństwa obywatelskiego, tych dziesiątek tysięcy Polek i Polaków, którzy wylegli na ulice już kilka dni temu i nieustannie, dzień po dniu, byli w dużych miastach i małych miasteczkach pod swoimi sądami, protestując, nie zgadzając się i mówiąc prezydentowi „nie  chcemy, żebyś niszczył polską demokrację” – komentował w RDC Gawkowski. – Tak, jak maszyna Pendolino przejechała przez parlamentarny korytarz z ustawą o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów powszechnych czy KRS, to dziś okazuje się że ta ostatnia tama konstytucyjna w Pałacu Prezydenckim została wykorzystana – ocenił polityk i podkreślił, że „dzisiaj warto podziękować tym wszystkim, którzy byli na ulicach”.

„Prezydent stanął na wysokości zadania”

W temacie sądownictwa nie chodzi o to, żeby tego sądownictwa nie reformować – zaznaczył wiceprzewodniczący SLD. – Doskonale wiemy, że przez te wszystkie lata ilość patologii, która w tym środowisku narosła, powoduje potrzebę wielkiej zmiany. Trzeba tę opinię o środowisku zmienić, ale reforma musi być mądra – mówił Gawkowski. Jak ocenił,  dobrze się stało, że „prezydent stanął na wysokości zadania”. – Jest szansa, że ten kręgosłup demokracji w Polsce nie zostanie do końca złamany – komentował.

Mam wrażenie, że prezydent zrobił dwa małe kroki dla człowieka, ale duży krok dla obrony demokracji w Polsce – uważa Gawkowski. Jak dodał w audycji, okazało się, że Andrzej Duda „może być prezydentem wszystkich Polaków, a przynajmniej części, która będzie się czuła dobrze po tej decyzji”.

Czytaj też:

Prezydent: zdecydowałem o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone