SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Konkurs na ekspozycję stalą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Wiceminister sprawiedliwości ogłosił konkurs na ekspozycję stałą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Patryk Jaki zachęcając do wzięcia w nim udziału podkreślał, że muzeum będzie oddaniem hołdu dla najodważniejszych obywateli naszego narodu.

– Zachęcamy wszystkich artystów z całego świata do tego, aby wzięli udział w tworzeniu tego fantastycznego dzieła, które będzie świadectwem odwagi i poświęcenia Polaków, których nazywamy dzisiaj Żołnierzami Wyklętymi. Ich postawa, ich niezłomność, ich przywiązanie do ojczyzny może być drogowskazem dla kolejnych pokoleń – mówił Patryk Jaki.

Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie podkreślał, że wystawa główna obejmować będzie blisko 7 i pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i będzie prezentowana w czterech pawilonach. Ekspozycja będzie ukazywać całość polskiego wysiłku niepodległościowego po 1944 roku. W styczniu rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną muzeum. Wygrała pracownia MOC Architekci z Katowic, która zaproponowała przebicie więzienia czterema wieżami-świetlikami, które będą doświetlać podziemne kondygnacje muzeum. Wieże obłożone białym marmurem, będą miały wycięte w kamieniu słowa: „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” i „Wolność”. Mają być wizytówką placówki widoczną z oddali.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej muzeum można składać do 29 czerwca. Ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstaje na terenie Aresztu Śledczego, w którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Między 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli, między innymi, generał Armii Krajowej August Emil Fieldorf pseudonim „Nil”, Zygmunt Szendzielarz pseudonim „Łupaszka” i rotmistrz Witold Pilecki.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone