SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koncert w hołdzie weteranom „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”

fot. Szczebrzeszynski/Wikipedia Commons

Utwory Chopina oraz wiersze m.in. Anny Świrszczyńskiej zabrzmiały w poniedziałek w Filharmonii Narodowej podczas poświęconego weteranom walk o niepodległość koncertu „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”.

W koncercie, oprócz wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z żoną, wicemarszałek Senatu Maria Koc, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Koncert rozpoczął się minutą ciszy, w „hołdzie tym, których już nie ma pomiędzy nami”. – Bardzo się cieszę, zarówno osobiście jako Polak, obywatel, ale również jako sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pełnomocnik Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, że mogę być tutaj z państwem na tym wspaniałym, patriotycznym koncercie, który odbywa się już cyklicznie po raz trzeci. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie świętować suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny – powiedział Sellin.

Wiceminister kultury rozważając, co znaczy dla Polaków niepodległość, zauważył, że „kiedyś w polszczyźnie słowo to było używane w szerszym znaczeniu, zwłaszcza w I Rzeczpospolitej (…) oznaczało po prostu swobodę, samodzielność i niezależność„. – Z czasem jednak rzeczownik „niepodległość” nabrał obecnego znaczenia i był odnoszony już tylko do ojczyzny, do kraju, do państwa – dodał.

Sellin przytoczył słowa, znajdujące się na tablicy przy wejściu na Cmentarz w Palmirach: „łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”. – Są to słowa znalezione, zachowane w celi na alei Szucha (podczas II wojny światowej mieściła się tam główna siedziba Gestapo i więzienie – przyp. red.) – podkreślił Sellin.

Pięć utworów Chopina

W trakcie koncertu wybrzmiało pięć utworów Fryderyka Chopina, m.in. Barkarola Fis-dur, Etiuda cis-moll oraz Polones fantazja As-dur. Partie solowe wykonał pianista Łukasz Krupiński. Następnie widownia usłyszała dwa utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej z udziałem artysty.

Dodatkowo Mirosław Konarowski recytował wiersze Anny Świrszczyńskiej, Grażyny Chrostowskiej, Haliny Golczowej, Jerzego Przeździeckiego i Ryszarda Kiersnowskiego.

Na koncert zostali zaproszeni weterani z kilkudziesięciu organizacji m.in. ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Związku Powstańców Warszawskich, Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Na wydarzenie zaproszono również bratanicę gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” prof. Krystynę Rowecką-Trzebicką oraz rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa, w tym m.in. siostry zakonne ze zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Sług Jezusa, a także siostry Felicjanki.

Koncert honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone