SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Komisja weryfikacyjna powstała po to, by odwrócić skutki decyzji wydawanych niezgodnie z prawem”

fot. Christoff/Wikipedia CC-BY 2.0

– Mamy gigantyczną aferę, a wydawane do tej pory decyzje nie były weryfikowane – tak o sprawie warszawskiej reprywatyzacji mówił w RDC rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak dodał, właśnie w tym celu zostanie powołana Komisja Weryfikacyjna.

Komisja powstała po to, by odwrócić skutki decyzji wydawanych niezgodnie z prawem – komentował w RDC Kaleta. Jak dodał, te decyzje znajdują się w obrocie prawnym, musi więc zostać przeprowadzone postępowanie, które je usunie. – Od lat organem, który może prowadzić takie postępowania, jest prezydent miasta stołecznego Warszawy albo Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ci urzędnicy mogli przez wiele lat te nieprawidłowości wyjaśniać, a mamy w tej chwili około 100 śledztw, dotyczących blisko 150 adresów – mówił gość audycji.

Skład Komisji

Kaleta tłumaczył, że Komisja będzie w ramach prawa weryfikować, czy konkretna decyzja o zwrocie nieruchomości lub wypłacie odszkodowania mogła zostać wydana. – Będzie sprawdzać, czy na przykład testament nie był sfałszowany, czy osoba była czy nie była uprawniona do odszkodowania – wyliczał rzecznik. Podkreślił, że skutkiem prac Komisji będzie decyzja wydawana w składzie ośmiu osób – prawników i ekspertów z dziedziny obrotu nieruchomościami. Na czele Komisji będzie stał przewodniczący – wiceminister sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości wyjaśniał, że kontrolę nad Komisją będzie sprawował sąd. – Mamy gigantyczną aferę, a do tej pory te decyzje nie były weryfikowane – podkreślił Kaleta.

Które sprawy?

W audycji wyjaśnił także, którymi sprawami będzie zajmować się Komisja. – Będzie sama wybierała sprawy, które będzie badać, ale klucz nie będzie żadną tajemnicą. Będzie interweniować między inny tam, gdzie prokurator stawia zarzuty albo gdzie inny organ władzy publicznej wskazuje nieprawidłowości – tłumaczył. Dodał, że pod lupę Komisji mogą trafić także sprawy, w przypadku których mieszkańcy lub media informują o nieprawidłowościach. – Będzie się zajmować sprawami, które budzą wątpliwości – podsumował Kaleta.

Rada społeczna

Przy Komisji powstanie Rada Społeczna, w skład której wchodzić będzie dziewięć osób – w tym aktywistów miejskich i działaczy ruchów społecznych. – Będą opiniować działania i decyzje Komisji – tłumaczył rzecznik. Jak dodał, Ministerstwo chce, aby Komisja zaczęła funkcjonować już na początku przyszłego roku.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone