SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejna edycja budżetu obywatelskiego. „Najważniejsze jest wzajemne zaufanie”

fot. Enrico Strocchi/flickr CC-BY 2.0

– W przypadku budżetu obywatelskiego kluczowe jest zaufanie mieszkańców do władz miasta, ale również zaufanie władz miasta do mieszkańców – mówiła w RDC Justyna Piwko, koordynator budżetu partycypacyjnego, Centrum Komunikacji Społecznej.

W Warszawie trwa nabór projektów do kolejnej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego. Pomysły można zgłaszać do 23 stycznia (dowiedz się więcej). – Budżet obywatelski to taki proces, mechanizm, czy narzędzie, który pozwala mieszkańcom doprowadzić do tego, żeby ich pomysły na miasto były rzeczywiście realizowane – komentowała w RDC Justyna Piwko.

Wzajemne zaufanie

Jak opowiadała, pomysł narodził się w Brazylii. – W Polsce pierwszy raz został zrealizowany w 2011 roku w Sopocie. Mamy więc już w Polsce pewną tradycję współdecydowania mieszkańców – skomentowała Piwko. W jej ocenie, aby budżet spełniał swoją funkcję, niezbędne jest wzajemne zaufanie. – Kluczowe jest zaufanie mieszkańców do władz miasta, ale również zaufanie władz miasta do mieszkańców. Z jednej strony mieszkańcy muszą zaufać, że miasto rzeczywiście zrealizuje projekt, a z drugiej miasto musi zaufać mieszkańcom, że ich pomysły są dobre i poprawią funkcjonowanie miasta – wyjaśniała w audycji.

Do wydanie 61 mln zł

Piwko zwróciła uwagę, że projekty najczęściej składane są przez osoby, które już wcześniej były aktywne społecznie – działały w samorządach szkolnych, czy różnego rodzaju wolontariatach. Wytłumaczyła także, jakie projekty można zgłaszać. – To może być coś małego, drobnego, o czym już od dawna myśleliśmy, że warto to zmienić – mówiła. Jak wyjaśniała, projekt może dotyczyć zarówno kupna książek do biblioteki, uporządkowania zieleni, budowy ścieżek rowerowych czy poprawy bezpieczeństwa w danym miejscu. – Ważne jest to, że nie można składać projektów ogólnomiejskich. Budżet podzielony jest na dzielnice, więc projekt musi dotyczyć konkretnej dzielnicy – mówiła. W skali miasta do wydania jest ponad 61 mln zł.

Piwko podkreśliła, że projekt może złożyć każdy – nawet osoby niepełnoletnie, za zgodą rodziców. Przypomniała także, że w razie wątpliwości lub problemu z wypełnieniem wniosku, urząd służy mieszkańcom pomocą.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone