Kenijczyk Felix Kimutai zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon. Artur Kozłowski mistrzem Polski

• 23.04.2017 13:07

• Aktualizacja: 22:26 25.07.2022

Zwycięzcą piątej edycji Orlen Warsaw Marathon został Kenijczyk Felix Kimutai. Dystans 42 km 195 m pokonał w 2:10.34. Na trzeciej pozycji metę przy PGE Narodowym minął najlepszy przed rokiem Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) - 2:12.38, który obronił tytuł mistrza Polski.
Wśród kobiet triumfowała Białorusinka Nastazja Iwanowa - 2:28.42, a drugie miejsce zajęła Izabela Trzaskalska (ASZ UMCS Lublin) - 2:29.55.

W Biegu Oshee na 10 km zwyciężyli Dmytro Łaszyn z Ukrainy – 29.02 i Swietłana Kudelisz z Białorusi – 33.12. Najlepsi z Polaków byli piąty Szymon Kulka (ULKS Lipinki) - 29.12 i druga Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) - 33.20.

W półmaratonie osób niepełnosprawnych, które rywalizowały na handbike’ach, najszybciej trasę 21,097 km pokonali Rafał Wilk (Stal Rzeszów) z czasem 31.32 i Słowaczka Anna Oroszowa - 42.47.

W niedzielnych zawodach udział wzięło w sumie ok. 17 tys. osób. Bieg rozpoczęła była rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, a medale na mecie wręczał m.in. utytułowany dyskobol Piotr Małachowski.

Jak wyjaśnił Maciej Jałoszyński z PZLA, mimo że w czołówce było kilku Polaków, nie wszyscy mogli zostać sklasyfikowani w mistrzostwach kraju. - Muszą być spełnione dwa podstawowe warunki - klub musi mieć licencję związku na dany rok, podobnie jak sam zawodnik - podkreślił.