Kaleta: prezydent Warszawy powinna stosować się do obowiązującego prawa

  • 12.05.2017 13:02

  • Aktualizacja: 14:11 15.08.2022

Prezydent stolicy w kwietniu zadeklarowała, że raczej nie stawi się przed komisją weryfikacyjną. Twierdzi, że komisja mająca wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną jest niekonstytucyjna. - Lekceważenie instytucji państwowych jest dalece niepokojące, nie spotka się z naszą akceptacją - powiedział na antenie RDC Sebastian Kaleta, wskazany przez klub PiS jako kandydat na członka komisji weryfikacyjnej.
Do 19 maja mogą być zgłaszani kandydaci do komisji weryfikacyjnej do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. - To wielki zaszczyt i wyzwanie. Czekam teraz na dalsze decyzje - skomentował Sebastian Kaleta, którego kandydaturę zgłosi klub poselski Prawa i Sprawiedliwości. Poza Kaletą, PiS planuje zgłosić również Łukasza Kondratko, Marcina Horałę i Jana Mosińskiego.

Ministerstwo gotowe

Jak podał rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości, komisja weryfikacyjna rozpocznie prace w maju. - W okresie pomiędzy podpisem prezydenta, a wejściem w życie ustawy, rozpoczęły się prace przygotowujące ministerstwo do obsługi komisji - powiedział Kaleta, tłumacząc, że to Ministerstwo Sprawiedliwości ma stworzyć zaplecze administracyjno-biurowe dla prac komisji. Jak dodał, zespół prawniczy jest już gotowy do działania. Zgodnie z ustawą w skład komisji wchodzi przewodniczący, powoływany i odwoływany przez premiera oraz ośmiu członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Kandydatów do komisji weryfikacyjnej może zgłaszać marszałek Sejmu lub co najmniej 15 posłów. Prace komisji będą jawne. - Skala problemu oraz przemilczanie tego w poprzednich latach skłoniło nas do wniosku, że komisja weryfikacyjna powinna działać na podstawie prawa administracyjnego - powiedział prawnik, tłumacząc, że zasada działania jest regulowana przepisami, natomiast skład komisji jest wynikiem wypracowania kompromisu politycznego.

Transparentne prace

- Dla pełnej transparentności i zrozumienia procesu reprywatyzacji, wskazane byłoby, aby postępowanie dotyczące konkretnej nieruchomości toczyło się w jednym okresie czasu w sposób ciągły - zapowiedział prawnik. Jego zdaniem, przejrzystość prac komisji zostanie zapewniona przez internetowe transmisje postępowań. - Jest kilka koncepcji, wybierzemy taką, która pozwoli sprawnie prowadzić postępowanie w taki sposób, aby opinia publiczna mogła dowiedzieć się jak najwięcej - dodał.

Prezydent musi się stawić

Odnosząc się, do słów Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zapowiedziała, że nie stawi się na wezwanie komisji weryfikacyjnej, gość RDC przypomniał, że kwestia ukarania osoby, która się nie stawi na wezwanie organu administracyjnego jest regulowana prawnie. - Pamiętajmy o tym, że jeśli prezydent Warszawy będzie wezwana przed komisję, będzie występować nie jako osoba prywatna, ale jako urzędnik, który wydawał te decyzje - powiedział. - Lekceważenie instytucji państwowych jest dalece niepokojące, nie spotka się z naszą akceptacją - dodał. - Prezydent powinna stosować się do obowiązującego prawa - powiedział. Komisja będzie miała prawo nałożyć karę finansową za niestawienie się na wezwanie.

Źródło:

RDC

Autor:

ar