SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak żyli partyzanci? Leśny Przystanek Historia powstał w Puszczy Kozienickiej [zobacz]

fot. Przystanek Historia IPN - ZHR Puszcza Kozienicka

Leśny Przystanek Historia zorganizowały w okolicy wsi Augustów w Puszczy Kozienickiej IPN i ZHR. W otworzonym w sobotę ośrodku edukacji historycznej młodzi ludzie będą – w teorii i praktyce – poznawać działalność polskiej partyzantki niepodległościowej.

Prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że Leśny Przystanek Historia poświęcony jest działalności polskiego państwa podziemnego, zwłaszcza oddziałów partyzanckich Armii Krajowej już po zakończeniu II wojny światowej. W czasach powojennych w Puszczy Kozienickiej ukrywali się Żołnierze Wyklęci, w tym oddziały Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”.

Poznać życie partyzanta

Celem placówki, jak zaznaczył historyk, jest wychowanie patriotyczne i przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu. Uczestnicząc w zajęciach, młodzi ludzie będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądało życie partyzanckie. – Chcemy zastosować metodą wychowania przez działanie. Młodzież, w pewnym sensie, będzie uczestniczyła w przynajmniej niektórych przejawach życia codziennego partyzantów – powiedział Wierzbicki.

Nauka w praktyce

W planach są nie tylko lekcje historyczne, ale także warsztaty i gry terenowe o charakterze historycznym. W ramach zajęć uczniowie będą uczyć się praktycznego wykorzystania mapy i busoli, pokonywać tory przeszkód – np. takie, na których szkolili się kiedyś Cichociemni.

W programie zajęć będzie też nauka pierwszej pomocy medycznej, warsztaty kulinarne. – Oprócz tego, że działamy patriotycznie, uczymy też praktycznych rzeczy; np. uczniowie dostaną maszyny do szycia i będą szyć flagi – powiedziała pełnomocniczka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej hm. Lidia Wierzbicka.

Pierwsza taka placówka

W ośrodku powstanie m.in. stała wystawa, biblioteka tradycyjna i multimedialna, kącik gier historycznych. W planach jest także wybudowanie partyzanckiego bunkra, strzelnicy i toru przeszkód. Wierzbicki zaznaczył, że podobnej placówki nie ma w centralnej Polsce. – Chcielibyśmy się, żeby zgłaszały się do nas szkoły nie tylko z regionu radomskiego, ale też z innych części Mazowsza i z Lubelszczyzny – zaznaczył historyk.

Przystanki Historia działają w wielu miejscach w Polsce, a także w Wilnie, w Brukseli i w Nowym Jorku. Leśny Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej jest drugim w regionie radomskim. We wrześniu IPN uruchomił centrum edukacyjne w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Pelagowie, w gm. Kowala.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone