SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak brzmią Łazienki? Posłuchaj!

20130308_Małgorzata Radziwanowska_RDC
fot. RDC

Kaczki, paw, koń, ptaki, wycieczka, grabienie liści, turyści i 13 innych „utworów” które przybliżają klimat jednego z najpiękniejszych parków w stolicy. Tak brzmi płyta „Usłysz Łazienki”, która jest pocztówką dźwiękową ogrodu.

Łazienki osłuchano w maju 2012 roku. W ich brzmieniu uchwycono m.in. gruchanie gołębi, szum wody, trzepot skrzydeł pawi. To pierwsza tego typu płyta, która powstała w Warszawie.

Nasza płyta to niekonwencjonalna propozycja dla wszystkich, którzy szukają chwili spokoju, mówi Małgorzata Radziwanowska z ośrodka edukacji Muzeum Łazienki Królewskie:

– Dzięki tej płycie można znaleźć relaks w dźwiękach o których na co dzień nie myślimy.

Trudno je także samemu usłyszeć, uprzedza Marcin Dymiter, autor ścieżki dźwiękowej na płycie:

– Najważniejsze to znaleźć w sobie i rozwinąć aparat słuchania, samego procesu poznawania świata za pomocą tych dźwięków. Gdy jesteśmy w bardzo charakterystycznej przestrzeni, na przykład taką przestrzenią są Łazienki Królewskie, należy znaleźć istotny charakter dźwiękowy danego miejsca. Znaczenie ma to, jak jest ulokowany park, ważne jest, jakie jest ukształtowanie terenu w danej przestrzeni, ważne jest, jakie gatunki drzew występują. To wszystko da się usłyszeć.

Radziwanowska podkreślała w poranku RDC, że płyta „Usłysz Łazienki” pozwala spojrzeć na ogród w inny sposób:

– To nie jest zwykły park miejski, to jest ogród królewski, który jest częścią muzeum, czyli wszystkie obiekty zabytkowe, które znajdują się w łazienkach, czyli Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia czy Biały Dom są zintegrowane z tą częścią zieleni, która też jest podzielona na różne sektory tematyczne. W każdej części ogrodu można znaleźć coś wyjątkowego i coś bardzo intrygującego.

Płytę w formie dźwiękowej pocztówki można kupić za 15 złotych w kasach Muzeum Łazienki Królewskie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone