SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Inside Poland” – wernisaż wystawy fotografii Mariana Schmidta w DSH

fot. Pexels

Ponad 100 zdjęć Mariana Schmidta, fotografa i reżysera filmowego, które wykonał podczas swojego pobytu w Polsce w połowie lat 70. oraz kilkanaście fotografii z lat 90, złożyło się na wystawę „Inside Poland” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Czarno-białe fotografie przedstawiające polską rzeczywistość lat 70. pochodzą z reporterskich cykli; jest też kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także zdjęcia z rodzinnego archiwum artysty. Ich autor Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie, gdzie wówczas ukrywali się jego rodzice, ocaleni z warszawskiego getta w 1945 r., dwa tygodnie przed końcem wojny. Rok później rodzina wyjechała do Francji, a stamtąd do Wenezueli, gdzie Marian Schmidt spędził dzieciństwo, żyjąc w dwóch odmiennych światach i kulturach, blisko związany z polskością. Wiele podróżował po świecie. W 1974 r., po raz pierwszy przyjechał do Polski. Biografia miała duży wpływ na twórczość i sposób patrzenia na świat artysty.

Artystyczny komentarz polityczny

Zdjęcia z Polski były i sposobem poznawania kraju i artystycznym komentarzem Schmidta do tego, co widział i utrwalał obiektywem aparatu. Integralną częścią pokazywanych zdjęć są podpisy. Oto na fotografii zatytułowanej „Juwenalia w Krakowie” widać rozbawiony tłum młodych ludzi; witalność, młodość, radość emanują z tego zdjęcia. W podpisie zaznaczono, że rok później w Krakowie zamordowano Stanisława Pyjasa, studenta UJ, współpracownika Komitetu Obrony Robotników represjonowanych przez komunistyczne władze. Na zdjęciu „Katowice” z 1977 r. widać zamglone podwórko, stertę węgla, człowieka z szuflą i wóz zaprzężony w dwa konie. Ten sfotografowany przez Schmidta skład węgla zdecydowanie inaczej mówi o „czarnym bogactwie Polski” niż ówczesna propaganda. Kolejna fotografia: „Warszawa-Bródno” z 1976 r., przedstawia dzieci bawiące się na trzepaku pośrodku budowanego osiedla mieszkaniowego.

„Niecodzienne rozmowy”

Na wystawie pokazywane są też fotografie związane z religią i miejscami kultu; są to m.in.: „Pierwsza Komunia Święta w Bukowinie Tatrzańskiej” z 1976 r.; „Boże Ciało w Łowiczu” z 1976 r. czy „Ostatnia stacja drogi krzyżowej w Kalwarii Pacławskiej” z 1990 r. Schmidt robił też zdjęcia pielgrzymom w Częstochowie – pełne dramatycznej ekspresji. Zobaczyć też będzie można ks. Jana Twardowskiego. Artysta przyjaźnił się z księdzem przez wiele lat. Świadectwem i pamiątką tych spotkań jest album „Niecodzienne rozmowy z księdzem Janem Twardowskim” zawierający zapisy rozmów i poruszające czarno-białe fotografie księdza Twardowskiego. Dwa z nich znalazły się na wystawie: zdjęcie księdza Jana siedzącego z książką w ręku na starym, powalanym pniu drzewa w Puszczy Kampinoskiej oraz portret, na którym ksiądz Jan spogląda w górę. – Wyraz twarzy księdza mnie bardzo porusza, jest w nim jakaś siła i tajemnica, ale też pewna melancholia człowieka, który poprzez swoją poezję dał tyle dobrych chwil ludziom, pomimo że nie zawsze miał łatwe życie – powiedział PAP fotograf.

Wernisaż wystawy „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie” odbędzie się w piątek, 21 kwietnia o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 18 czerwca.

Marian Schmidt był gościem audycji „Polak potrafi” [POSŁUCHAJ]

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone