SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Inauguracja wystawy o Błękitnej Armii gen. Hallera

fot. MON

Niepodległości mogłoby dziś nie być, gdyby nie wysiłek gen. Hallera i ochotników z jego armii – powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, podczas piątkowej inauguracji wystawy „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały”.

Uroczysta inauguracja ekspozycji „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały”, którą honorowym patronatem objęli: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odbyła się w piątek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa ukazuje szlak Armii Polskiej we Francji, ochotniczej wojskowej formacji, powołanej 4 czerwca 1917 r.

Jak podkreślił wiceszef MON Michał Dworczyk, „ta wystawa ma jako cel główny przybliżyć historię Błękitnej Armii, ale w szczególności sylwetkę jej twórcy i dowódcy, generała Józefa Hallera, człowieka, który może być symbolem tamtego pokolenia – pokolenia ludzi, którzy wywalczyli niepodległość, dzięki którym Polska wróciła na mapę świata”. – Jesteśmy też w przededniu odzyskania niepodległości – to właśnie trzeba podkreślić. Bo tej niepodległości, tego zwycięstwa mogłoby nie być, gdyby nie wysiłek armii gen. Hallera, gdyby nie wysiłek ochotników z Francji, ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, z całego świata, którzy – przez Francję – w tym kluczowym momencie starcia z bolszewikami, dotarli do Polski i swoją siłą, determinacją pomogli odnieść orężu polskiemu zwycięstwo – podkreślił wiceminister Dworczyk i dodał, że jego osobisty stosunek do tego tematu wynika z rodzinnych konotacji, gdyż jego dziadek, rtm. Kazimierz Lenartowicz walczył u boku gen. Hallera.

Wystawa, stanowiąca zwieńczenie przedsięwzięć związanych z obchodami Roku Hallerowskiego, uchwalonego 4 listopada 2016 r. przez Senat RP, będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 11 listopada 2017 – 31 maja 2018 r. 4 czerwca 1917 r. prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, którą od października następnego roku dowodził gen. Józef Haller. W 1919 r. 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią – powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone