SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. „Bardzo pokaźny zbiór”

Jan Wellens de Cock (Mistrz) (1506–1527), Kuszenie świętego Antoniego, po 1523, obraz na desce/Wikimedia Commons

– Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej to galeria, która powstała z dwóch istniejących poprzednio – Galerii Sztuki Zdobniczej i z Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego – mówił w RDC prof. dr hab. Antoni Ziemba, kurator warszawskiego Muzeum Narodowego.

Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej liczą ponad 3700 zabytków. – Nowo otwarta galeria powstała z dwóch istniejących poprzednio – Galerii Sztuki Zdobniczej, której nikt nie mógł zobaczyć od ponad 10 lat i z Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, która znajdowała się w różnych miejscach i na różnych piętrach Muzeum, co utrudniało widzom wygodne oglądanie zbiorów – tłumaczył prof. Ziemba. Dodał, że celem było to, żeby sztuka dawna znalazła się w jednym miejscu, na drugim piętrze Muzeum. – To pokaźny zbiór – podkreślił gość RDC.

Trzy segmenty

Prof. Ziemba wyjaśniał, że Galeria jest podzielona na różne działy i segmenty. – Prezentujemy kulturę dworską, religijną i miejską – wyliczał. – W części dworskiej pokazujemy pałace i wille arystokratyczne. W religijnej – późnośredniowieczną i renesansową kulturę dewocji prywatnej, osobistej, jak i tę okazałą, liturgiczną – tłumaczył. Natomiast w części miejskiej, można obejrzeć obrazy i sprzęty, które zamożni mieszczanie mieli w swoich domach, ale także takie, które umieszczano na przykład w ratuszach, czy siedzibach cechów.

Niedoceniane rzemiosło

Chcieliśmy połączyć rzemiosło, uznawane za sztukę użytkową, zdobniczą, wręcz gorszą z malarstwem, rzeźbą, grafiką, które są uważane za sztukę wyższą, bo są obrazowe i przekazują ważne treści – podkreślił gość Teresy Drozdy. Przypomniał także, że dawniej było odwrotnie – to rzemiosło było wyceniane wyżej, niż na przykład malarstwo.

Dowiedz się więcej o Galerii Sztuki Dawnej.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone