SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Galeria Magazynowa otwarta w Wilanowie [zobacz]

fot. Wojciech Holnicki, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dotąd były trzymane w magazynach. Niewidziane wcześniej eksponaty pokazuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w nowej Galerii Magazynowej. Galerię tworzą obiekty, które wymagają szczególnych warunków prezentacji, lub są w trakcie konserwacji – i właśnie z tej przyczyny były ukryte w magazynach.

We wtorek w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie została otwarta Galeria Magazynowa. Umożliwi ona oglądania przedmiotów dotychczas niedostępnych, wymagających szczególnych warunków prezentacji, a także czekających na konserwację lub będących w jej trakcie.

Skarby z magazynu

Galeria Magazynowa to przestrzeń ekspozycyjna, która powstała w Markoniówce – niewielkim, trzykondygnacyjnym budynku przylegającym do południowego skrzydła Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pierwotny, piętrowy budynek został wzniesiony na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej przez Szymona Bogumiła Zuga w latach 1775–1778 z przeznaczeniem na pawilon kąpielowy. Apartamenty pawilonu połączono z pokojami księżnej znajdującymi się w skrzydle pałacu. W XX wieku budynek rozbudowano, nadając bryle obecny kształt.

Jak najbliżej eksponatów

Wyjątkowy charakter ekspozycji galerii pozwala na prezentację cennych dzieł sztuki, które z wielu przyczyn od lat nie były pokazywane. Zgromadzono tutaj ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu, zawierającą dzieła zdobione kilkoma rodzajami laki, emaliowane metalowe naczynia, bogaty zbiór porcelany oraz akwarelowe malowidła na papierze. Nowoczesna przestrzeń pawilonu została wyposażona w specjalnie zaprojektowane gabloty umożliwiające zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliskiej odległości.

Udostępnianie magazynów muzealnych daje możliwość oglądania przedmiotów dotychczas niedostępnych, wymagających szczególnych warunków prezentacji, a także czekających na konserwację lub będących w jej trakcie. Wizyta w magazynach muzealnych to niezwykła szansa na podziwianie obiektów z niedostępnej dotychczas perspektywy.

„Wizytówka stołecznej kultury”

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że Galeria Magazynowa stanowić będzie wyjątkową część Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dzięki której „publiczność zyskuje możliwość zajrzenia do muzealnej kuchni i przekonania się, że praca muzealnika to nie tylko gromadzenie i eksponowanie zbiorów, ale przede wszystkim długotrwały i skomplikowany proces, którego dopiero ostatecznym efektem jest wystawa”. To ten element muzeum, który wpływa na poszerzenie świadomości adresata oferty muzealnej, sprawiając, że instytucja muzeum – niestety ciągle, niesprawiedliwie kojarzona z pewną stagnacją. Galeria Magazynowa to nowoczesna koncepcja muzealna – okazuje się żywym twórcą kultury, odpowiedzialnym za ich kompleksową ochronę i promocję – podkreślił.

Jak dodał, jest przekonany, że „te odpowiadające najwyższym współczesnym standardom muzealnictwa wnętrza staną się nie tylko wizytówką stołecznej kultury, ale także przykładem dla innych obiektów w całym kraju”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone