SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Powstała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Warszawa, 1944

Opieka nad miejscami pamięci związanymi z II wojną światową i doraźna pomoc najbardziej potrzebującym powstańcom warszawskim – to niektóre z celów nowej Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Akt założycielski fundacji podpisano we wtorek w Warszawie.

Bohaterowie Powstania Warszawskiego to są ludzie długowieczni i bardzo długo czekali na pełne uhonorowanie ich trudu i bohaterstwa. Dzisiaj na pewno troską powstańców jest to, aby to dzieło, które wnieśli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, także kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, było kontynuowane – powiedział prezes nowej fundacji Rafał Szczepański, który wspólnie z powstańcami z lata 1944 r. przedstawił jej plany.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego będzie zajmowała się opieką nad miejscami pamięci związanymi z II wojną światową, w tym wspieraniem rewitalizacji tablic pamięci według projektu Karola Tchorka (znanych z wielu stołecznych ulic), opieką nad grobami żołnierzy Powstania Warszawskiego, organizacją pomocy pielęgnacyjnej i materialnej dla najbardziej potrzebujących powstańców, a także działalnością oświatową i wydawniczą.

Dopytywany przez PAP o mechanizm utrzymania zagrożonych grobów prezes fundacji odpowiedział, że ma on doprowadzić do tego, by polskie władze poprzez swoje instytucje, m.in. ministerstwa, ale także poprzez zmianę przepisów, zagwarantowało na ten cel środki z budżetu państwa. – Te środki będą kierowane na rzecz opłacenia kwater powstańczych, które nie są w gestii państwa (…). Mamy w Polsce takie prawo, że wszystkie groby muszą być opłacone. Groby nie opłacane są zgodnie z ustawami po pewnym czasie likwidowane – tłumaczył. Dodał, że władze państwowe powinny podjąć rozmowy z kościołami i związkami wyznaniowymi, by wypracować mechanizm pozwalający państwu sfinansowanie kosztów „wiecznego statusu grobów bohaterów”.

Fundacja obiecała też, że zaangażuje się w rewitalizację grobu, w którym na Powązkach w Warszawie pochowano Zofię Rapp-Kochańską-Ścibor-Rylską „Marie Springer” – jak przypomniano – asa wywiadu Armii Krajowej. W związku ze zbliżającym się 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości fundacja będzie też apelowała do władz Warszawy o przyznanie każdemu powstańcowi tytułu Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy, a także Nagrody m.st. Warszawy. – Nasze miasto jest stać na gest przyznania wszystkim żyjącym powstańcom warszawskim Nagrody m.st. Warszawy – podkreślił Szczepański.

Fundację, która ma działać nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, powołały wspólnie Związek Powstańców Warszawskich, spółka BBI Development SA oraz Rafał Szczepański – przedsiębiorca związany z rynkiem nieruchomościami, także społecznik, m.in. inicjator akcji „Warszawa pamięta o swoich bohaterach”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone