SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Festiwal Światła – magia chińskich lampionów w Łazienkach Królewskich [zobacz]

Źródło: Łazienki Królewskie

W Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczyna się Festiwal Światła. Tuż po zmroku Aleja Chińska w ogrodzie rozbłyśnie czerwonymi lampionami. Do końca sierpnia odwiedzający Łazienki Królewskie będą mieli okazję posłuchać jazzu w chińskich aranżacjach, wziąć udział w warsztatach kulturalnych dotyczących Państwa Środka i uczestniczyć w ceremonii parzenia herbaty.

Marta Matusiak z Łazienek Królewskich wyjaśnia, że spacery po Ogrodzie Chińskim, który jest częścią Łazienek będą połączone z „chinoiserii”. – Nasi pracownicy dokładnie opowiedzą, skąd wzięła się w Europie moda na rzeczy w stylu chińskim zwłaszcza w XVIII wieku – mówi ekspertka. Przewodnicy będą opowiadali także o Ogrodzie Chińskim i jego symbolice.

Główną atrakcją festiwalu będzie niedzielny koncert „Jazz w pięciu smakach”, podczas którego zespół Asian Strings Collective w polsko-chińskim składzie zagra jazzowe utwory Przemysława Strączka, wykorzystując orientalne brzmienie instrumentów z Państwa Środka. Marta Matusiak wyjaśnia, że Festiwal Światła jest częścią międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”. – Celem tego projektu jest promocja ogrodów historycznych i muzeów z całego świata – mówi ekspertka. I dodaje, że z Łazienkami Królewskim współpracują w tym projekcie pięć rezydencji: z Niemiec, Francji, Rosji, Chin i Danii.

Do końca sierpnia bramy ogrodu będą otwarte do godziny 23.00. Wstęp na Festiwal Światła jest wolny, ale na niektóre wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc. Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich po raz pierwszy odbył się w 2012 roku.

O Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich mówiły w audycji „Na tropie kultury” Agata Zawora i Marta Matusiak [POSŁUCHAJ].

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone